زمان تعویض صافی اویل پمپ خودرو هیوندا

اویل پمپ در بلوک سیلندر و معمولاً زیر محفظه میل لنگ و نزدیک کارتل قرار دارد تا روغن را بهتر و سریع‌تر از محفظه کارتل گرفته و درون شیارها و مسیرهای مشخص شده جریان روغن، به چرخش در آورد. زمان تعویض صافی اویل پمپ خودرو به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع خودرو، سیستم روانکاری و توصیه‌های تولید کننده. بهترین راه برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد زمان تعویض صافی اویل پمپ خودرو، مطالعه کتابچه راهنمای خودرو یا مشاوره با یک تکنسین ماهر است. هر خودرویی ممکن است زمان و فرایند تعویض متفاوتی داشته باشد، بنابراین مهم است که روش صحیح را با توجه به خودروی خاص خود مشخص کنید.

فروشگاه کردیدک یک مرکز معتبر در تهیه قطعات و لوازم اصلی هیوندا است. کارشناسان ما در این فروشگاه با دادن آگاهی به مشتریان خود می‌توانند به آن‌ها کمک کنند، تا قطعات اصلی را از تقلبی را تشخیص دهند، طوری‌که با دیدن و دست گرفتن این لوازم تا حدی بتوان کیفیت آن را تشخیص داد. با توجه به توسعه فناوری و تنوع کالاها در دنیا ی امروزی ضرورت ایجاب می‌کند تا فروشگاه اینترنتی کردیدک همراه با این توسعه جهت آسایش و رفاه شما عزیزان محصولات را به بهترین روش در اختیار شما قرار دهد تا به راحتی بتوانید در در کمال آرامش اطلاعات دقیق هر محصول را به آسانی در اختیار بگیرید و با اطمینان کامل نیازهای خود را مرتفع سازيد. برای کسب اطلاع بیشتر به مقالات شیر کنترل روغن ocvو تشخیص پمپ بنزین کامل اصلی هیوندا | کیا مراجعه نمایید.

اویل پمپ خودرو چیست

پمپ روغن یکی از قطعات مهم در خودرو است که وظیفه چرخش و پمپاژ روغن موتور را بر عهده دارد. اگر پمپ روغن درست کار نکند، می‌تواند باعث کاهش فشار روغن و افزایش دمای موتور شود. به علاوه، کاهش فشار روغن می‌تواند منجر به آسیب به قطعات موتور و نیز خرابی موتور شود. بنابراین، اگر شما تسمه تایم خودروی خود را تعویض کردید و مایل بودید به طور همزمان پمپ روغن را نیز تعویض کنید، بهتر است در صورت وجود هرگونه نشانه‌ای از خرابی یا کاهش فشار روغن، پمپ روغن را تعویض کنید.

فعالیت این پمپ بلافاصله با استارت زدن ماشین شروع می شود و اویل پمپ شروع به ارسال روغن به شیارها و مسیرهای تعیین شده می کند. این کار باعث کاهش اصطکاک و سایش میان قطعات پیشرانه می شود و از قفل شدن موتور خودرو جلوگیری می کند. عملکرد صحیح اویل پمپ در خودرو باعث افزایش طول عمر موتور و قطعات موجود در آن می شود و در صورتی که از نواقص احتمالی این قطعه حیاتی غافل شوید، خسارت بالایی را به وسیله نقلیه شما وارد خواهد کرد.

نحوه عملکرد اویل پمپ هیوندا

وظیفه اصلی اویل پمپ هیوندای یا هر پمپ روغن دیگری در موتور خودرو، عبور روغن از فیلتر و ایجاد جریان روغن به تمام اجزای موتور است. این پمپ با استفاده از نیروی موتور، مانند شفت کرنک یا چرخ دنده، قادر به پمپاژ روغن موجود در موتور و ایجاد فشار روغن است. این فشار روغن موتور را به طور مداوم تامین کرده و از خوردگی قطعات متحرک، جمع آوری الودگی و غبار، تسریع خنک شدن موتور و جذب گرمای تولید شده توسط موتور جلوگیری می‌کند.

حرکت اویل پمپ از میل بادامک یا میل لنگ تامین می‌شود. در موتورهای میل بادامکی، چرخ دنده ای روی میل بادامک وجود دارد که محور اویل پمپ را به حرکت در می آورد که این حرکت محور باعث حرکت دلکو نیز می‌شود. در چنین مواردی هنگام باز و بسته کردن اویل پمپ باید به موقعیت چکش برق دلکو و وضعیت قرارگیری پیستون ها توجه کرد. معمولاً اویل پمپ های که درون ظرف روغن قرار دارند توسط میل بادامک و آنهایی که خارج از ظرف روغن قرار دارند توسط میل لنگ به حرکت در می آیند.

کاربرد صافی اویل پمپ خودرو هیوندا

 

زمان تعویض صافی اویل پمپ خودرو هیوندا

 

روغن در موتور خودرو، جایگاه مهمی دارد و باید همیشه میزان روغن موتور بازدید شود. برای جلوگیری از ساییده شدن دو قطعه فلزی به همدیگر هنگام کار کردن، در موتور خودرو از روغن استفاده می‌شود. اویل پمپ نقشی کاربردی در وسیله نقلیه دارد و نیروی محرکه خود را توسط میل لنگ به دست می آورد. برای چرخش، جابه‌جایی و به حرکت درآمدن روغن در موتور خودرو، از اویل پمپ استفاده می‌شود. اویل پمپ هیوندا یکی از مرغوب ترین انواع اویل پمپ هایی می‌باشد که می‌توان برای خودرو هیوندا مورد استفاده قرار داد.

همچنین روغن پس از روان‌کاری قطعات موتور، به داخل کارتر باز می‌گردد و این چرخه‌ کاری قطعاً مقداری از ذرات ریز، پلیسه و رسوبات را با خود به همراه دارد که تاثیرات مخربی دارند. از طرف دیگر پمپ روغن، دستگاه بسیار حساسی است و کوچک‌ترین ناخالصی می‌تواند در کار آن اختلال ایجاد نماید و برای موتور و قطعات آن ضرر دارد، به همین دلیل از صافی اویل برای جلوگیری از چنین مشکلاتی استفاده می‌شود.

صافی اویل پمپ در خودرو هیوندا وظیفه جابجایی روغن موتور را بر عهده دارد. این قطعه باعث چرخش و جریان روغن در موتور می‌شود. این فیلتر همچنین برای جلوگیری از ورود ذرات و رسوبات مضر به موتور استفاده می‌شود. با استفاده از این صافی روغن موتور پاک می‌ماند و از آسیب دیدن قطعات موتور و تشکیل رسوبات جلوگیری می‌شود. برای تعیین زمان تعویض صافی اویل پمپ، بهتر است به کتابچه راهنمای خودرو یا مشاوره فنی توسط تکنسین ماهر مراجعه کنید.

علائم متداول پمپ روغن خراب

 

زمان تعویض صافی اویل پمپ خودرو هیوندا

 

چراغ هشدار دهنده فشار روغن: معمولاً روشن شدن چراغ هشدار فشار کم روغن ، اولین نشانه کاهش فشار روغن است که روی داشبورد شما نمایان خواهد شد .فشار روغن توسط پمپ روغن تنظیم می‌شود. وقتی این قطعه خراب شود ، فشار روغن هنگام روشن شدن  موتور شروع به کاهش می‌کند.

افزایش دما در موتور: وقتی موتور روغن کافی دریافت نمی‌کند اجزای فلزی با هم برخورد کرده و گرما تولید می‌کنند. به محض گرم شدن بیش از حد موتور احتمال اسیب به  موتور و اجزای آن افزایش می‌یابد. از آنجا که ترمیم این نوع آسیب هزینه بسیاری  دارد بهتر است بلافاصله پس از روشن شدن چراغ هشدار اتومبیل خود را به تعمیرگاه موتور خودرو برسانید.

صدای سوپاپ: اجزای مهمی در سیستم سوپاپ وجود دارد که موتور را قادر می سازد تا کار کند. سوپاپ شامل میله های فشار، پیچ و مهره‌ها و راهنمای سوپاپ است. همه این اجزا به روغن نیاز دارند تا بتوانند از بین آنها عبور کند و انها را روغن کاری کند. وقتی روغن کم باشد این اجزا می‌توانند به طور کامل  متوقف شوند. با کاهش سطح روغن سوپاپ نیز سر و صدای زیادی ایجاد خواهد کرد.

صدای پمپ روغن: پمپ روغن پر سر و صدا یک علامت نادر است زیرا پمپ های روغن فقط در هنگام خراب شدن صدا ایجاد می کنند.