فیلتر بنزین هیوندا و کیا

فیلتر بنزین هیوندا و کیا قطعه‌ای مصرفی و قابل تعویض محسوب می‌شود. که باید مرتب بررسی و در صورت نیاز تعویض شود. به خاطر کیفیت پایین بنزین مصرفی در خودروها، معمولا فیلتر بنزین کثیف می‌شود. کارایی‌اش را از دست می‌دهد و در نتیجه حتما باید تعویض شود.چطور بفهمید که صافی بنزین کثیف شده و زمان تعویض آن است؟ کردیدک بطور کامل به شما آموزش می‌دهد که چه زمانی فیلتر خودرو را تعویض کنید . ویژگی‌های فیلتر خوب چیست؟

فیلتر بنزین چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

موتور خودرو برای خوب و سالم کار کردن نیاز به سوخت و هوای کافی دارد. تا بتواند فرایند احتراق را به خوبی انجام بدهد. در نتیجه بررسی اجزای سیستم سوخت‌رسانی و اطمینان از خوب کار کردن فیلتر خیلی مهم است. جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم سوخت رسانی در خودرو، فیلتر بنزین یا فیلتر سوخت می‌باشد.
فیلتر سوخت در مدل‌های قدیمی خودرو، بین باک و موتور قرار می‌گرفت. برای پیدا کردن فیلتر سوخت در این خودروها ، دنبال کردن مسیر انتقال سوخت می باشد. اکثرا فیلتر سوخت‌ها به محفظه موتور خودرو متصل است یا اینکه پایین پشت خودرو، نزدیک به مخزن سوخت قرار دارد. خودروهای جدید، فیلتر بنزین‌شان داخل مخزن سوخت می‌باشد.
فیلتر بنزین کارش تمیز و تصفیه کردن سوخت از رطوبت و آلودگی‌هایی که ممکن است وارد سیستم سوخت رسانی خودرو شوند می‌باشد. فیلتر بنزین در خودرو میان باعث حفاظت از سیستم انژکتور یا پاشش سوخت می‌شود. فیلتر بنزین از زمان استارت موتور تا پایان استفاده شما از خودرو درحال فعالیت است و از این رو اهمیت بسیاری دارد.

زمان تعویض فیلتر بنزین

زمان تعویض فیلتر بنزین به چند عامل بستگی دارد. از جمله مکانی که در آن زندگی می کنید. در شهرهایی مثل  تهران و جنوب ایران که آلاینده‌های محیطی مثل آلودگی‌ و ریزگرد در هوا زیاد وجود دارند، عمر فیلترهایی که در موتور خودرو قرار دارند بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کنند. کمپانی‎‌های خودروسازی در دفترچه‌های راهنمای خودرو زمان تعویض فیلتر بنزین را حتما قید می‌کنند. بطور معمول می‌توان گفت هر 20 الی 25 هزار کیلومتر کارکرد خودرو باید فیلتر بنزین تعویض شود. کردیدک به شما توصیه می کند که بدلیل ارزان قیمت بودن این قطعه در زمان تعویض روغن، بهتر است فیلتر بنزین هم عوض شود.

علائم بروز مشکل در فیلتر بنزین

یک فیلتر خودرو معیوب و مسدود می‌تواند برای خودرو شما خیلی بد باشد و ممکن است موتور را غیرقابل ‌استفاده کند. در واقع، هیچ نشانه واضح و مشخصی برای تشخیص این مشکل در فیلتر بنزین وجود ندارد. بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، حتما باید کل موتور اتومبیل خود را بررسی کنید.

1- کاهش قدرت موتور ماشین

کاهش شدید  قدرت ماشین می‎تواند نشانه‌ای باشد مبنی بر وجود مشکل در فیلتر بنزین. مثلا  زمانی که در حال عبور از یک پل و یا سربالایی هستید و ماشین شما مثل قبل سرعت ندارد، بهتر است که فیلتر بنزین اتومبیل خود را بررسی کنید.
فیلتر بنزین وقتی مسدود می‌شود، قادر به سوخت رسانی به موتور خودرو نیست و در نتیجه از قدرت خودرو کم می‌شود. این مشکل، هنگامی که موتور نیاز به نیروی اضافی برای کار کردن دارد بیشتر احساس می‌شود. بنابراین بهتر است در هنگام بروز چنین مشکلی، ابتدا موتور اتومبیل خود را بررسی کنید.
حتی اگر کاهش سرعت ماشین به خاطر مشکلات دیگری باشد، باز هم  بهتر است ابتدا فیلتر بنزین ماشین خود را بررسی کنید.

2- چراغ بررسی موتور روشن می‌شود

فیلتر بنزین که مشکل داشته باشد، چراغ موتور روشن می‌شود. بعضی از خودروها مجهز به سنسور فشار سوخت می‌باشند. فیلتر بنزین، گاهی ممکن است باعث کم شدن فشار بشود که در صورت شناسایی سنسور، باعث می‌شود چراغ بررسی موتور روشن شود. البته این چراغ گاهی به دلایل دیگری هم روشن می‌شود. بنابراین در صورت روشن شدن ، حتما رایانه خودرو را چک کنید.

3- مشکلات متداول موتور اتومبیل

فیلتر بنزین مسدود شده باعث وجود مشکلات جدی در موتور ماشین می‌شود. زمانی که خودرو درحال انتقال بار سنگینتری نسبت به حالت عادی است و یا در سربالایی رانندگی می‌کنید. موتور به مقدار سوخت بیشتری نیاز دارد. اگر مشکلی در انتقال سوخت وجود داشته باشد، معمولا فیلتر هوا مشکل دارد.
به همین صورت، گرفتگی یک فیلتر بنزین در این شرایط خاص ممکن است مشکل آفرین  باشد. در این شرایط به خودرو  فشار بیشتری وارد می‌شود. که البته بهتر است سایر اجزای سیستم موتور را هم بررسی کنید.

4- عدم افزایش سرعت موتور

اگر موتور خودروی شما  افزایش سرعت چشمگیری ندارد، نگران نباشید، فیلتر بنزین مسدود شده و توانایی تامین مقدار سوخت خودرو را ندارد و باید هرچه زودتر فیلتر خودرو را تعویض کنید. این مشکل معمولا موقع  رانندگی در سرعت بالا پیش می‌آید. چرا که در این شرایط موتور به  سوخت بیشتری نیاز دارد.
اکثر رانندگان موقع بروز مشکل خودروهایشان، از فیلتر بنزین غافل می‎شوند. پس حواستان باشد، اگر موتور خودرو کاهش شدید سرعت دارد، حتما فیلتر سوخت را چک کنید.

5- روشن نشدن موتور

اگر موتور خودروی شما روشن نشد دلایل متفاوتی وجود دارد. حالا به دلایل مختلفی از جمله:

– باتری از کار افتاده

– استارت خراب

– پمپ سوخت از کار افتاده و…
می‌تواند باشد.یکی از این مجموعه دلایل می‌تواند خرابی فیلتر خودرو باشد.
بنابراین در صورتی که موتور خودروی‌تان روشن نشد، فیلتر بنزین را حتما بررسی کنید. حتما توجه کنید که فیلتر سوخت مشکل دار، روند احتراق سوخت را مختل می‎کند.

6- کثیفی فیلتر بنزین

در صورت کثیفی فیلتر بنزین خودرو، احتمال دارد که مشکلات زیادی هنگام استارت زدن خودرو برایتان پیش بیاید. ممکن است موتور خودرو توانایی لازم برای روشن شدن و حرکت را نداشته باشد. چنین مشکلاتی که پیش آمد حتما خودرو خود را به یک

مکانیک نشان دهید تا در صورت لازم، فیلتر بنزین اتومبیلتان را تعویض کند.

7- خراب شدن پمپ سوخت اتومبیل

فیلتری که کثیف شده، به پمپ سوخت خودرو آسیب می‌رساند. پس حتما در صورت بروز هر مشکل در پمپ سوخت خودروی‌تان، باید فیلتر بنزین اتومبیل را چک کنید.

فیلتر خودرو اگر خوب کار نکند، فشار زیادی روی پمپ سوخت اتومبیل وارد می‌کند. فیلتر خراب سوخت را به موتور به خوبی نمی‌رساند.


 فیلتر بنزین هیوندای

مشکل در پمپ خودرو

فیلتر مسدود شده مشکلات جدی در پمپ سوخت به وجود می‌آورد. بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکل در پمپ سوخت خودرو، وضعیت فیلتر بنزین خودرو را چک کنید و جلوی مشکلات جدی تر را بگیرید.

نحوه تمیز کردن فیلتر بنزین

در صورتی که هر کدام از وضعیت‌هایی که در بالا گفتیم پیش آمد، باید خودرو را به تعمیرگاه ببریم  و با تعویض فیلتر یا تمیز کردن فیلتر خودرو جلوی مشکلات بزرگتر را بگیریم.

برخی از فیلتر بنزین‌ها پنجره کوچکی دارند که بدون کثیف کردن دستتان، فیلتر را عوض کنید. نمای زنگ زده و کثیف بیرون فیلتر بنزین هم نشان دهنده از کار افتادگی فیلتر خودرو است.

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش برای تمیز کردن فیلتر بنزین، این است که فیلتر را بیرون آورده و با فشار درون آن بدمیم. این کار ذرات کوچک و بزرگ را تا حد زیادی از فیلتر خارج می‌کند. پس از انجام این کار، دوباره سعی کنید مقداری هوا درون فیلتر بدمید. اگر هوا از داخل فیلتر بنزین عبور کند، نشان دهنده این است که فیلتر تمیز و باز شده است، در غیر این صورت باید فیلتر را تعویض کنید.

 

کردیدک مجموعه‌ای مجرب و متخصص در ارائه قطعات یدکی و لوازم اصلی هیوندا و کیا

لوازم یدکی خودروی هیونداو کیاموتورخود را از ما بخواهید.

با ما در تماسباشید.