3 راه تست واتر پمپ هیوندا

در اینجا 3 راه تست واتر پمپ هیوندا را برای شما بیان می‌کنیم: یکی از پمپ‌هایی که در پیشرانه وجود دارد، پمپ آب آن است که در بین عموم به نام لاتین آن یعنی واتر‌ پمپ شناخته می‌شود. این قطعه اهمیت بالایی دارد، چون وظیفه چرخش آب درون بلوک سیلندر و سر‌سیلندر را به عهده دارد و وجود نقص در آن  برابر با سوختن واشر سیلندر در مرحله اول و قفل شدن موتور در آخرین مرحله است که هر کدام هزینه‌های گزافی را بر مالک خودرو تحمیل می‌کند. وجود لک‌هایی از ضد یخ یا آب در زیر خودرو یا بالا رفتن آمپر آب همگی می‌توانند نشانه‌هایی از لزوم تعویض واتر پمپ باشند. واتر پمپ یک پمپ پر‌قدرت است که شدت کاری آن بالا است و آب را با سرعت بالایی درون موتور می‌چرخاند. این قطعه نیروی خود را از پولی سر میل‌لنگ می‌گیرد و این انتقال نیرو با استفاده از یک تسمه رخ می‌دهد که معمولا با قطعات دیگری نیز در ارتباط است و به آن‌ها نیرو انتقال می‌دهد. واتر پمپ از دو ناحیه دچار خرابی می‌شود: یکی از قسمت فیبر و فنر و دیگری از بخش پره‌های آب‌پخش‌کن آن، فیبر و فنر همان آب‌بندی است که دور محور اصلی واتر پمپ قرار دارد و اجازه نمی‌دهد تا آبی که در چرخه خنک‌کاری است، به پشت آن نفوذ کند. چرا که نفوذ آب باعث خرابی بلبرینگ این قطعه شده و در نهایت منجر به قفل شدن و گریپاژ آن می‌شود. به همین دلیل در پشت این قسمت یک سوراخ قرار می‌دهند تا با خرابی فیبر و فنر و در نتیجه عبور آب از آن به سمت بلبرینگ، آب از این سوراخ بیرون بریزد و راننده از خرابی آن مطلع شود. خرابی دیگر موجود در واتر پمپ مربوط به اکسید شدن پره‌های آب‌پخش‌کن آن است. این قطعه دائما در تماس با آب قرار دارد و به مرور زمان دچار زنگ‌زدگی و پوسیدگی می‌شود. در نتیجه آب از سوراخ‌هایی که به مرور زمان بر روی پره‌های آب‌پخش‌کن ایجاد می‌شود، عبور می‌کند و در نتیجه آبی که واتر پمپ درون سیستم می‌چرخاند کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق منجر به چرخش کمتر آب خواهد شد و موتور کم کم گرم می‌کند. استفاده مداوم از ضد یخ که نقش ضد ‌خورندگی نیز دارد، همچنین مانع از پوسیدگی و سوراخ شدن پره‌های واتر پمپ می‌شود.

روش‌های تست واتر‌پمپ

 

3 راه تست واتر پمپ هیوندا
3 راه تست واتر پمپ هیوندا

برای تست واتر‌پمپ باید اجازه دهیم تا پیشرانه خودرو گرم شده و با باز شدن ترموستات، حجم اصلی آب به درون رادیاتور خودرو راه پیدا کند. در این زمان دهانه رادیاتور را کاملا از آب پر می‌کنیم تا سطح آن به وضوح قابل مشاهده باشد. در این حالت اگر گاز دهیم، سطح آب به داخل رادیاتور کشیده می‌شود که نشان از کارکرد صحیح واتر پمپ است. همچنین در خودرو‌هایی که دهانه رادیاتور مستقیما به داخل رادیاتور راه دارد و سطح اصلی آب به طور مستقیم دیده می‌شود، کارکرد واتر پمپ و در نتیجه چرخش کاملا واضح آب درون رادیاتور به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. فراموش نکنیم که بعد از تست کارکرد واتر ‌پمپ حتما مسیر چرخش آب را هوا‌گیری کنیم. جهت تهیه واتر پمپ برای انواع خودروها و قطعات اصلی هیوندا و کیا با کرد یدکدر تماس باشید.

سلامت تسمه چه اهمیتی دارد؟

موتور‌ها از لحاظ تعداد تسمه‌های جلوی موتور به دو دسته چند تسمه و تک تسمه تقسیم می‌شوند. مدل‌های چند تسمه به موتور‌های قدیمی‌تر گفته می‌شود که از تسمه‌های V شکل استفاده می‌کنند و نمونه‌های تک‌تسمه که از تسمه‌های تخت آجدار تشکیل می‌شوند، به انواع مدل بالاتر اطلاق می‌شود. ایراد تسمه در مدل‌های چند‌تسمه و دارای پروانه رخ می‌دهد. شل ‌شدن تسمه منجر به کم‌کاری واتر پمپ و پروانه‌ای می‌شود که ‌روی واتر‌ پمپ نصب است. در نتیجه هم پروانه نمی‌تواند به خوبی رادیاتور را خنک کند و هم واتر پمپ آب را به درستی در مسیر نمی‌چرخاند.

راه‌های تست سلامت واتر پمپ

1. ماشین‌ را یک شب در پارکینگی که کف تمیزی دارد پارک کنید. اگر امکان این کار نبود، یک قطعه مقوا با رنگ روشن زیر موتور خودرو بگذارید. صبح روز بعد مقوا را چک کنید. اگر آب آن را خیس کرده است، در جایی نشتی وجود دارد. این نشتی ممکن از از خود واتر پمپ و یا از واشرها باشد. اگر هم لک سبز رنگ مشاهده کردید، ضد یخ نشت کرده است و به این معناست  که ضد یخ از جایی نشت می‌کند.

2. پولی واتر پمپ را چک کنید. بخش مدور واتر پمپ که تسمه دور آن می‌افتد را پیدا کنید. پولی را به جلو و عقب تکان بدهید. اگر شل به نظر می‌رسد، وقت تعویض آن است.

3. به صدای موتور گوش کنید. کاپوت را بالا بزنید و موتور را روشن کنید. اگر صدای ساییدگی ضعیفی می‌شنوید، می‌تواند نشانه‌ای باشد از این که اوضاع خوب نیست. هر چه وضعیت بدتر بشود، صدا هم بلندتر خواهد شد.

4. اطراف واترپمپ دنبال نشتی بگردید. اگر قطراتی از آب یا کمی بخار آب مشاهده شد، قطعا یک نشتی وجود دارد.

5. اگر چراغ هشدار دمای آب روشن شده است به آن توجه کنید. اگر واترپمپ نشتی داشته باشد یا خوب کار نکند، مایع خنک کننده کافی به موتور نمی‌رسد و دمای آن بالا می‌رود و باعث روشن شدن چراغ هشدار دهنده می‌شود.

6. به کولر خودرو توجه کنید. اگر کولر خوب کار نمی‌کند ممکن است به این علت باشد که در عملکرد واتر پمپ مشکلی بروز کرده است.

نکات مورد توجه در مورد عملکرد واتر پمپ

 

3 راه تست واتر پمپ هیوندا
3 راه تست واتر پمپ هیوندا

1. دقت کنید که دیدن یک لک کوچک آب زیر خودرو، در یک روز گرم به معنای وجود مشکل در واترپمپ یا سیستم خنک کننده نیست. وقتی کولر ماشین در هوای گرم کار می‌کند، میعان صورت می‌گیرد و آب از زیر موتور چکه می‌کند و این یک پدیده‌ای معمولی است.

2. در برخی خودروها، نمی‌توانید واترپمپ را بردارید مگر این که قاب تسمه تایم برداشته شود. گاهی اوقات ممکن است هیچ نشتی، سر و صدا یا اشکالی در واشرها و تسمه‌ها نباشد، ولی آب رادیاتور بیش از حد داغ بشود و بخار از کنار درب آن خارج شود. این مورد در غالبا عادی و طبیعی است چون درب رادیاتور به گونه‌ای طراحی شده است که فشار اضافی را دفع کند تا به قسمت‌های دیگر آسیب وارد نشود. بعضی از واتر پمپ‌ها فن‌هایی با تیغه پلاستیکی دارند که ممکن است به مرور زمان خورده بشوند و نتوانند آب و ضد یخ را به گردش در بیاورند؛ در این صورت موتور جوش می‌آورد. برای انجام تست این مورد: هنگامی که موتور سرد است درب رادیاتور را باز کنید و استارت بزنید. باید گردش آب در رادیاتور را به وضوح  ببینید در غیر این صورت به این معنی است که بخش‌های زیادی از تیغه‌های داخلی واتر پمپ خورده شده‌اند و فقط قسمت کمی از آن‌ها باقی مانده است.

3. کم بودن آب یا ضد یخ یکی از عوامل اصلی جوش آوردن موتور است. اگر رادیاتور نشتی دارد، مطمئن شوید که آب آن پر باشد. لازم است بدانید ترموستات نیمی از مایع خنک کننده را مسدود کرده و 5 تا 12 دقیقه پس از روشن شدن موتور آن را آزاد می‌کند، به این ترتیب بهتر است بعد از گذشتن این مدت مقدار آب را دوباره چک کنید، زیرا ممکن است بعد از آزاد شدن تمام آب، هنوز سطح آن پایین باشد.

رعایت نکات ایمنی در مورد واتر پمپ

1. اگر سطح آب رادیاتور پایین است و موتور را تازه خاموش کرده‌اید، پیش از اضافه کردن آب زمانی، را فرصت دهید تا موتور سرد شود، چون اضافه کردن آب سرد به موتور داغ می‌تواند به علت اختلاف زیاد دمای آب باعث ترک خوردن پوسته موتور بشود و یک مشکل کوچک را به دردسری بزرگ و پر هزینه تبدیل بکند.

2. منظور از موتور سرد، موتوری است که حداقل یک ساعت از خاموش شدن آن گذشته و هیچ فشاری زیر درب رادیاتور وجود نداشته باشد.

3. به هیچ وجه ضد یخ کامل و بدون آب داخل رادیاتور نریزید چون ممکن است باعث داغ شدن بیش از گردد. از دفترچه راهنمای خودرو استفاده کنید که معمولاً مخلوطی 50/50 از آب و ضد یخ را توصیه می‌کنند. برای برخی خودروها نیز مخلوط 70/30 توصیه شده است. اگر در مناطق سردسیر زندگی نمی‌کنید، آب خالص نیز می‌تواند کافی باشد.بیشتر بخوانید:


5 ویژگی اصلی میلنگ هیوندا

هیوندای النترا 2020

هیوندای النترا 202


کردیدک در سایت خود امکان ارتباط با مراجعه کننده و مشاوره رایگان دارد و همچنین امکان خرید حضوری و غیر حضوری و آنلاین هم دارد.

با ما در تماس باشید.