اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟

اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟ بسیاری از صاحبان اسپورتیج به دلیل اهمیت موضوع تسمه تایم خودرو می‌پرسند که خودروی ما تسمه تایم دارد یا زنجیر؟ برای پاسخ به این سؤال بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید. در واقع خودروهای ورنا، آوانته، سراتو قدیمی، هیوندای I30، هیوندای توسان، کیا اسپورتیج ۲۰۰۷-۲۰۱۰، سانتافه ۲۷۰۰، هیوندای کوپه HD، اپتیما ۲۰۱۰ و کارنیوال ۲۷۰۰ تسمه تایم دارند و بقیه خودروهای هیوندای و کیا زنجیری هستند.

برای خرید لوازم یدکی کیا می‌توانید با واحد فروش کردیدک تماس بگیرید تا در صورت نیاز شما را در خریدی بهتر راهنمایی کنند. در ضمن لیست تمام لوازم یدکی کیا در سایت موجود است که می‌توانید محصول مورد نیاز خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا برای شما ارسال شود.

تسمه تایم یا زنجیر در مدل های مختلف اسپورتیج

دقت داشته باشید که مدل‌های قدیمی اسپورتیج از سال 2006 تا 2010 که موتورشان 2700 سی سی است تسمه تایم دارند. مدل‌های جدید اسپورتیج از سال 2011 به بالا زنجیر تایم دارند که به تعویض نیاز ندارد.

تسمه تایم اسپورتیج هر 65 هزار تا باید عوض شود البته بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی تسمه تایم اسپورتیج را تا قبل 55 هزار کیلومتر عوض کنید. اگر تعویض تسمه تایم به موقع انجام نشود و در هنگام حرکت تسمه تایم پاره شود آسیب شدیدی به موتور وارد می‌شود و هزینه زیادی به شما تحمیل خواهد کرد.

اسپورتیج در اکثر مواقع نیاز به تعویض هرزگرد و تسمه سفت کن ندارد. به مکانیک خود بگویید که هنگام تعویض تسمه تایم اسپورتیج این قطعات را هم بررسی کند و در صورت نیاز مشکل آن‌ها را عوض کند.

تسمه تایم اسپورتیج با تسمه تایم هیوندای کوپه Fx و تسمه تایم هیوندای توسان قدیم یکی است. تولید کیا اسپورتیج دو دهه‌ سابقه دارد و در حال حاضر در نسل چهارم خود به سر می‌برد.

نسل اول این خودرو در سال ۱۹۹۳ میلادی طراحی شد و تا سال ۲۰۰۳ تولید می‌شد. نسل دوم کیا اسپورتیج در سال ۲۰۰۴ به بازار آمد.

نسل سوم این خودرو بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ تولید و به بازار ایران وارد شد. در حال حاضر نمونه‌های موجود از نسل چهارم این خودرو است که از سال ۲۰۱۵ با ظاهری متفاوت عرضه شد.

زنجیر کیا اسپورتیج یک زنجیر فلزی است که نیروی چرخشی لازم برای حرکت میل‌ سوپاپ را از میل‌لنگ به یک سر میل‌ سوپاپ منتقل کرده و میل ‌سوپاپ به چرخش درآمده در نتیجه سوپاپ‌ها باز و بسته می‌شوند.

امروزه خیلی از خودروها از تسمه تایم برای به حرکت درآوردن میل سوپاپ و جابجایی سوپاپ‌ها استفاده می‌کنند و عموم مردم فکر می‌کنند استفاده از زنجیر تایم از مد افتاده و یک تکنولوژی قدیمی به حساب می‌آید اما جالب است بدانید که زنجیر تایم نه تنها از رده خارج نشده بلکه امروزه خودروسازان بزرگ از آن استفاده می‌کنند.

ویژگی زنجیر

در اکثر موتورهای مدل‌های قدیمی خودرو از زنجیر با پیوندهای غلتکی برای انتقال گشتاور استفاده می‌شد و غالباً در دو یا سه ردیف قرار می‌گرفتند. این باعث می‌شد زنجیر به مکانیزمی ابدی تبدیل شود که نیازی به تعمیر و نگهداری نداشته باشد. در این حالت خودرو گاهی تا 300000 کیلومترکار می‌کرد.

اینجا مکانیسم توزیع گاز با پرش حلقه‌ها مواجه می‌شد. با گذشت زمان سازندگان خودرو شروع به تلاش برای جایگزینی زنجیر با تسمه تایم سبک‌تر، ارزان‌تر و آسان‌تر کردند. موتورهایی طراحی شد که در آنها زنجیر حفظ شده، اجزای غلتکی با پیوندهای صفحه سبک جایگزین شدند که قابل اطمینان‌تر از تسمه تایم بود اما هنوز به اندازه زنجیر غلتکی قدرت نداشت.

زنجیر کیا اسپورتیج ویژگی هایی دارد که به طور اساسی آن را از تسمه تایم متمایز کرده است:

 

اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟
اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟

1. زنجیر یک مکانیسم بادوام است و دیرتر از تسمه تایم فرسوده یا شکسته می‌شود.

2. زنجیر باعث می‌شود خرابی موتور که نیاز به تعمیر گران دارد اتفاق نیفتد.

3. زنجیر تایم سر و صدای زیادی دارد اما با سطح فعلی عایق صدای خودرو مشکل حل شده

4. وقتی زنجیر فرسوده شد خروج عرضی رخ می‌دهد این نشان می‌دهد که باید تعویض شود. نگران نباشید چون قسمت فلزی صدای زیادی دارد و به سادگی متوجه آن می‌شوید. صدای زیر کاپوت نشان دهنده زمان تعویض است.

5. عیب اصلی تعویض زنجیر تایم کیا اسپورتیج این است که در داخل سیلندر قرار دارد و ارزیابی وضعیت آن بدون آموزش و تجربه سخت است و جایگزینی آن فرآیندی طولانی و پر زحمت و در نتیجه گران قیمت است.

6. قطعات مصرفی که زود فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض مکرر دارند مثل کشنده‌ها و دمپرها در عملکرد زنجیر تایم نقش دارند

بررسی علت های ایجاد سایش در زنجیر اسپورتیج

1. رانندگی در جاده‌های خاکی، یدک کشی تریلرها، بارهای سنگین، رانندگی با سرعت بالا که منجر به افزایش بار روی میل لنگ و چرخش آن تا حداکثر سرعت شده و باعث کشیده شدن زنجیر می‌شود.

2. زنجیر در داخل بلوک سیلندر قرار دارد و کاملاً توسط روغن موتور شسته می‌شود. در صورت استفاده از روغن با کیفیت بالا عمر مفید زنجیر به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

3. زنجیر شامل قطعاتی است که مواد مصرفی هستند و نیاز به تعویض دوره‌ای دارند. در صورت عدم توجه به زمان تعویض آن‌ها زنجیر دچار مشکل می‌شود.

اشتباهات رایج در مورد زنجیر اسپورتیج

باز کردن زنجیر تایم کیا اسپورتیج خطرناک‌ترین آسیب به موتور است. دقت کنید که خرابی زنجیر یکباره رخ نمی‌دهد و همیشه با تغییراتی در عملکرد وسیله نقلیه مثل کاهش قدرت، تغییر در مصرف بنزین و وقوع نویزهای خارجی همراه است.

برای جلوگیری از آسیب عیب‌یابی و بازرسی دوره‌ای زنجیر لازم است. این کار موتور خودرو را از خرابی نجات می‌دهد از سایش زودرس موتور جلوگیری کرده و عمر مفید آن بیشتر می‌کند.

چگونه زنجیر اسپورتیج را تعویض کنیم؟

 

اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟
اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟

دفعات تعویض قطعات مصرفی برای کیا اسپورتیج به سبک رانندگی و نحوه عملکرد دستگاه بستگی دارد. با استفاده تهاجمی از وسیله نقلیه، لازم است زنجیر تایم را به دلیل شل شدن و فرسودگی زود به زود تعویض کنید. اما در شرایط عادی لازم است زنجیر هر 100 تا 150000 کیلومتر عوض شود.

اگر خودروی شما تسمه آنالوگ دارد باید کمی زودتر از زمان توصیه شده آن را تعویض کنید. ماشین خود را فقط به متخصصان حرفه‌ای بسپارید که قادر به عیب یابی تعویض و تنظیم عملکرد کشنده‌ها، دمپرهای درایو زنجیر و تعویض زنجیر تایم کیا اسپورتیج باشند.

پیشنهاد کردیک

یک راه ساده برای اینکه متوجه شوید خودروی شما تسمه تایم دارد یا زنجیر؛ درب موتور خودروی خود را باز کنید به کنار موتور از سمت شاگرد نگاه کنید اگر این قطعه فلزی باشد موتور خودرو زنجیری است، اگر پلاستیکی بود تسمه‌ای است.

در موتورهای زنجیری قسمت زنجیر موتور در روغن است در نتیجه باید حتماً این قطعه فلزی باید باشد و در موتورهای تسمه‌ای برای راحتی در باز و بسته کردن تسمه برای تعویض و همچنین نقش گردگیری و حفاظتی از تسمه این قطعه از جنس پلاستیک ساخته می‌شود.

کردیدک ارائه دهنده انواع لوازم یدکی کیا محصولات خود را با تضمین کیفیت و قیمت به شما عرضه خواهد کرد. با ثبت سفارش به صورت آنلاین یا تلفنی قطعه مورد نیاز خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در محل تحویل بگیرید.بیشتر بخوانید:

استپ ترمز مناسب برای خودروهای هیوندا و کیا

تشخیص پمپ بنزین کامل اصلی هیوندا

علائم خرابی سینی زیر موتور جلوی هیوندا

4 نشانه خرابی واشر گلویی هیوندا

خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟

خرابی کارتل روغن در خودروهای هیوندا و کیا

نحوه تعویض واشر درب سوپاپ

چگونه گیج روغن را چک کنیم؟

دلیل کار نکردن بخای هیوندا وکیا

چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دوداست؟

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در1400و 1402

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا