نحوه تعویض واشر درب سوپاپ

در این مقاله نحوه تعویض واشر درب سوپاپ را بیان کردیم و گفتیم که در صورت خرابی این واشر آسیب‌های جدی به خودرو و سایر قطعات آن وارد می‌شود. می‌توانید برای خرید لوازم یدکی کیا با واحد فروش کردیدک تماس بگیرید تا شما را در خریدی مطمئن راهنمایی کنند.

چرا از درب سوپاپ استفاده کنیم؟

درب سوپاپ همان کاور سوپاپ نیز است که روی سرسیلندر خودرو نصب می‌گردد. در بعضی از خودروها بر روی درب سوپاپ یک محفظه پلاستیکی قرار دارد که قسمتی از موتور را می‌پوشاند. وظایف مهم درب سوپاپ یکی امکان پذیر کردن روغن کاری مداوم قطعات و دیگری محافظت سوپاپ‌ها و قطعات داخل سیلندر در برابر آلودگی و گرد و خاک است از جمله فنر سوپاپ، بادامک و میل بادامک. برخی از خودروها یک محفظه لاستیکی روی درب سوپاپ دارند.

این کار برای تعویض و نصب واشر راحت‌تر است. هنگام تعویض واشر سرسیلندر باید به مواردی مثل سالم بودن و عدم پارگی واشر، عدم له شدگی آن و عدم نشتی واشر درب سوپاپ توجه شود. در هنگام انتخاب و خرید واشر درب سوپاپ کیا دقت کنید که این قطعه اصل و قابل اطمینان باشد. در صورتی که قطعات انتخابی دارای مشکل باشند می‌توانند باعث تحمیل هزینه‌های اضافی در اثر آسیب رساندن به قطعات دیگر شوند.

وظیفه واشر درب سوپاپ

 

نحوه تعویض واشر درب سوپاپ
نحوه تعویض واشر درب سوپاپ

واشر درب سوپاپ مانند هر واشر دیگری وظیفه آب بندی و جلوگیری از نشت سیال را به عهده دارد. این واشر انواع مختلف و کاربردهای مهمی در انواع خودروها دارد. از جمله علائم خرابی واشر درب سوپاپ نشت روغن در بین فضای سوپاپ‌ها و خشک شدن واشر سرسیلندر است. از جمله دلایل خرابی این واشر هم مونتاژ یا نصب غیراصولی، حرارت بالای موتور خودرو و فرسودگی واشر است.

از جمله وظایف مهم واشر درب سوپاپ

  • راحتی در شستشوی موتور
  • زیبا شدن ظاهری موتور
  • محافظت از اجزای موتور در برابر حرارت و گرمای کاپوت خودرو، آلودگی و گرد و غبار

نحوه تعویض واشر درب سوپاپ

برای شروع کار تعویض باید ماشین کاملاً سرد باشد. جای فیلتر هوا را باز کنید و بست‌های آن‌را آزاد کنید. مهره درسوپاپ را باز کرده و درب آن را به آرامی بردارید دقت داشته باشید که واشرهای آهنی که زیر درب سوپاپ قرار دارند داخل موتور نیفتند. با بنزین کاملاً شسته و با باد خشک کنید.

جای واشر روی درب سوپاپ را قبل از جا زدن واشر مقداری چسب مزدا بزنید روی گودی درب سوپاپ و گوشه‌های سر سیلندر را به چسب آغشته کنید بعد به آرامی درب سوپاپ را قرار دهید و پیچ‌ها را از وسط به صورت حلزونی و همزمان سفت کنید تا درب سوپاپ دچار مشکل نشود.

چسب واشر درب سوپاپ

این چسب‌ها برای برنامه‌های کاربردی که نیاز به یک اتصال انعطاف پذیر اما قوی دارند طراحی شده است. به طور معمول این چسب‌ها در موادی مثل آلومینیوم، شیشه، سرامیک، فولاد ضد زنگ و برخی از پلاستیک‌های مورد استفاده در برنامه‌های مهندسی به کار می‌روند. وقتی در معرض رطوبت هوا قرار می‌گیرد در دمای اتاق خشک شده و یک لاستیک سفت و انعطاف پذیر را تشکیل می‌دهد. معمولاً عمر قابل استفاده این چسب‌ها ماده 12 ماه است و در رنگ‌های سیاه، خاکستری و سفید تولید می‌شوند.

کاربرد چسب واشر درب سوپاپ

برای مصارفی استفاده می‌شود که نیاز به یک پیوند قوی اما انعطاف پذیر دارد مثل مواد باندینگ با نرخ گسترده مختلف حرارتی. چسبندگی اشکال نامنظم به مواد معمولی مورد استفاده از جمله فولاد، آلومینیوم، سرامیک و شیشه.

نشت روغن از در سوپاپ

 

نحوه تعویض واشر درب سوپاپ
نحوه تعویض واشر درب سوپاپ

یکی از مواردی که با کثیفی معمولی موتور اشتباه گرفته می‌شود نشت روغن از در سوپاپ خودرو است. خطرات این نشتی:

این نشتی اگر کم باشد موجب کثیف شدن موتور و سیم کشی‌ها و خراب شدن کوئل و نفوذ به شمع‌ها و بخار شدن روغن و کاهش سطح روغن شده و اگر نشتی زیاد باشد کاهش شدید سطح روغن و یاتاقان زدن موتور را به دنبال خوهد داشت. نشتی روغن همیشه روی منی‌فولدهای اگزوز می‌ریزد و داغ شدن اگزوز و خطر آتش‌سوزی را به دنبال دارد و موتورهای زیادی بابت همین مورد آتش گرفته‌اند.

لازم است بدانید که اگر آتش سوزی موتور به دلیل روغن داغ شده به این راحتی‌ها خاموش نمی‌شود. پس در صورت مشاهده هرگونه نشت روغن موتور و مخصوصاً از در سوپاپ سریعاً واشر را تعویض کنید و از مکانیک خود بخواهید علاوه بر نصب واشر مرغوب از چسب آب بندی مزدا هم استفاده کند.

دلیل روغن ریزی واشر درب سوپاپ

روانکاری قطعات با روشن شدن موتور به این صورت انجام می‌شود که روغن توسط اویل پمپ با فشار زیاد در کانال‌های رفت روغن تزریق می‌شود و در برگشت نیز با فشار کمتری به وسیله کانال‌های برگشت به کارتل بر می‌گردد.  سرعت بالا در عمل تزریق و همچنین تزریق پر فشار روغن به فضای بین یاتاقان‌ها باعث می‌شود که روغن به دنبال یک حفره برای نشت باشد! کوچکترین سوراخ و یا عدم آب بندی نشت روغن را به دنبال خواهد داشت.

روغن ریزی خودرو می‌تواند از قسمت‌های متفاوت مانند لوله‌های منتقل کننده روغن، واشرها و مخازن روغن باشد. مشاهده کردن آثار نشت روغن و تشکیل لکه‌های چرب در زیر موتور می‌توانید نوع روغن را تشخیص دهید. تشخیص نوع روغن کمک می‌کند راحت‌تر به منشاء و سیستم نشت کننده را پیدا کنید. خرابی این قطعه روغن ریزی از بالای موتور را در پی خواهد داشت. با نشت روغن از واشر درب سوپاپ، روغن به پایین سرازیر می‌شود به همین دلیل ممکن است فکر کنید که واشر سر سیلندر آسیب دیده است.

علائم خرابی واشر درب سوپاپ

دانستن این علائم به شما کمک می‌کند تا زودتر متوجه خرابی واشر شده و از ورود آسیب‌های جدی به قطعات دیگر خودرو جلوگیری شود. از جمله این علائم:

  • نشت روغن در سوپاپ‌ها و در بین فضای سوپاپ‌ها
  • له شدگی واشر سرسیلندر
  • پاره شدن واشر سرسیلندر
  • نشت روغن در بین فضای سرسیلندر
  • خشکی واشر سرسیلندر
  • دلایل خرابی واشر درب سوپاپ

فرسودگی واشر درب سوپاپ، حرارت بالای موتور خودرو، خشک شدن زود هنگام به دلیل عدم مرغوبیت این قطعه، قرار گرفتن در مجاورت اسید و مواد شیمیایی واشر، نصب غیراصولی واشر از جمله دلایل خرابی واشر درب سوپاپ هستند که البته می‌تواند دلایل دیگری هم دخیل باشد که با بررسی مورد قابل شناسایی توسط کارشناس است.

توصیه می‌کنیم از لوازم یدکی با کیفیت استفاده کنید زیرا در هزینه‌ها صرفه جویی شده و از خرابی‌های زود هنکام قطعات جلوگیری می‌کنید. ولی اگر از قطعات ارزان قیمت استفاده کنید باید خیلی زود دوباره برای تعویض قطعه اقدام کنید و علاوه بر اینکه خود قطعه آسیب میبیند باعث آسیب رسیدن به قطعات جانبی آن هم می‌شود. برای اطلاع از قیمت انواع لواز یدکی کیا به سایت کرد یدک مراجعه کنید و لیست محصولات را با دقت مطالعه بفرمایی قطعات مورد نیاز خود را هم به صورت آنلاین هم از طریق تماس تلفنی می‌توانید سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در محل تحویل بگیرید.بیشتر بخوانید:

چگونه گیج روغن را چک کنیم؟

دلیل کار نکردن بخای هیوندا وکیا

چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دوداست؟

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در1400و 1402

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا

لوازم یدکی هیوندا سانتافه

لیست لوازم یدکی هیوندا