نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در 1400 و 1401

در این مقاله با ما همراه باشید تا نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در 1400 و 1401 را بررسی کنیم و نحوه پرداخت جریمه و گرفتن استعلام را برای شما شرح دهیم.

تعرفه‌های جریمه‌های رانندگی در سال 1400

در سال ۱۴۰۰تعرفه جریمه‌های رانندگی 5 درصد افزایش یافته و مبالغ دریافت شده به حساب درآمدی ۱۵۰۱۰۱نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود. مطابق  قانون تمام مبالغ جریمه مازاد بر اصل جرائم ناشی از تخلفات راهنمایی و رانندگی که به دلیل تأخیر پرداخت در مهلت قانونی بر مبلغ جریمه اضافه شده تا پایان سال ۱۳۹۹ اگر اصل جریمه تا پایان دی ماه ۱۴۰۰ پرداخت شود مورد بخشودگی قرار می‌گیرد. مهلت پرداخت جرائم رانندگی 60 روز است. با گذشت این مدت مبلغ جریمه دو برابر می‌شود. کرد یدک وارد کننده و توزیع کننده لوازم یدکی هیوندا و کیا با بیش از 10 سال سابقه فعالیت با کارشناسان مجرب شما را در تهیه بهترین قطعات یدکی و محصولات اورجینال یاری خواهند کرد.

نرخ جدید انواع جریمه راهنمایی و رانندگی سال 1400

تحقیقات نشان داده اگر سرعت خودرویی ۳۰ کیلومتر در ساعت یا کمتر باشد و با عابری برخورد کند فرد تا ۹۵ درصد امکان زنده ماندن دارد و اگر این سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت باشد این شانس به کمتر از ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. اگر سرعت به۸۰ کیلومتر در ساعت برسد عابر تقریباً هرگز شانسی برای زنده ماندن ندارد. اروپا، آلمان، یونان، انگلیس و فرانسه جریمه‌های کمی برای تجاوز از سرعت مجاز دارند.

در صورت داشتن ۱۸ کیلومترسرعت غیر مجاز راننده باید رقمی در حدود ۴۸ دلار یا کمتر پرداخت کند. تعرفه  جریمه های راهنمایی رانندگی را با توجه موقعیت جغرافیایی شهر، کلان شهر و روستا تعیین می‌کنند. افسر نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی بر حسب جدول اعلام شده میزان جریمه خلافی خودرو شما را تعیین می‌کند.

در لیست اعلامی نرخ جرایم رانندگی ۱۴۰۰ استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی جریمه ۱۱۰ هزار تومانی دارد. سرعت غیرمجاز ٢١٠ هزار تومان و استفاده از تلفن همراه حین رانندگی ١١٠ هزارتومان جریمه دارد. جدول نرخ جرایم رانندگی از نرخ جریمه عبور از چراغ قرمز تا جریمه سرعت غیر مجاز تعیین شده است. جریمه‌های مختلفی مثل نداشتن کلاه ایمنی، عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه، همراه نداشتن گواهینامه، استفاده از شیشه دودی، عبور از چراغ قرمز، عدم توجه به فرمان ایست پلیس، حرکت دنده عقب در آزادراه‌ها و نشاندن مسافر در سمت چپ راننده در جدول اعلامی سال 1400 مشخص شده است.

اعتراض به جریمه رانندگی

 

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در 1400 و 1401
نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در 1400 و 1401

اگر نسبت به قبض جریمه صادر شده توسط دوربین اعتراضی داشتید تصویر تخلف شما از طریق مراکز اجرائیات سراسر کشور قابل مشاهده است. در مورد قبض‌های جریمه طبق ماده 5 قانون رسیدگی به تخلفات، رانندگانی که اعتراض دارند می‌توانند به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و نسبت به تنظیم اعتراض اقدام کنند و موضوع ظرف 24 ساعت از طریق پلیس راهور بررسی شده و پاسخ داده می‌شود. اگر کسی نسبت به پاسخ دریافتی از این مرحله هم اعتراض داشت با مراجعه به واحد رسیدگی به تخلفات بررسی می‌شود.

ابتدا از ثبت مشخصات مالک خودرو در سامانه پلیس راهور مطمئن شوید که جریمه اشتباهی برای شما ثبت نشده باشد. مثلاً اگر نقل و انتقال خودرو به صورت وکالتی باشد تا زمانی که مراحل نقل و انتقال را در مراکز تعویض پلاک انجام ندهید پلیس شما را به عنوان مالک می‌شناسد و جریمه برای شما ثبت خواهد شد. اما جریمه اشتباهی صادر شده و شما عوارض الکترونیکی خود را پرداخت کرده باشید و پلیس باز هم برای شما پیامک جریمه ارسال کرد می‌توانید از طرق زیر اقدام کنید:

1. ثبت مشکل خود در قسمت رسیدگی به شکایات سایت آنی رو و پشتیبانی آنی‌رو به شماره تلفن 02163468531

2. تماس با شماره تلفن 1531

نرخ جریمه رانندگی و کد تخلفات رانندگی سال 1401

در سال‌های اخیر ثبت نمره منفی برای رانندگان متخلف به اهرمی بازدارنده برای تخلفات رانندگی تبدیل شده است. تخلفات رانندگی پرخطر نمرات منفی را برای رانندگان وسایل نقلیه شخصی، وسایل نقلیه عمومی و یا وسایل نقلیه سنگین وزن در پی خواهد شد. اگر نمرات منفی از حد مشخصی بیشتر شود پلیس گواهینامه راننده را ضبط می‌کند. قانون 20 مورد از تخلفات حادثه ساز را بر اساس میزان خطرآفرینی که دارند احصاء کرده و نمره منفی برای آن‌ها در نظر گرفته است.

هر گواهینامه با 30 امتیاز منفی ضبط شده و بعد از پایان مدت زمان تعیین شده باید یک جریمه 40 هزار تومانی بپردازد تا به وی مسترد گردد. اولین مرحله از اعمال قانون نمره منفی گواهینامه طبق قانون همین 30 امتیاز منفی و ضبط گواهینامه است. مرحله بعد ضبط گواهینامه به مدت 6 ماه بعد از کسب 25 امتیاز منفی است. که گواهینامه بعد از پرداخت جریمه 60 هزار تومانی مسترد می‌گردد. در مرحله آخر بعد از اعمال این قوانین اگر متخلف نوع رانندگی خود را تصحیح نکند، بعد از دریافت 20 نمره منفی گواهینامه او باطل می‌شود و متخلف تا یک سال از رانندگی منع خواهد شد. بعد از یک سال باید برای گرفتن گواهینامه باید از طریق آموزشگاه‌های رانندگی اقدام کند.

استعلام جریمه های رانندگی 1400

برای گرفتن استعلام جریمه خود می‌توانید شماره 8 یا 9 رقمی  که پشت کارت خودرویتان درج شده را وارد کنید یا از طریق وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت قبض جریمه اقدام نمایید. اگر شماره 8 یا 9 رقمی پشت کارت خودروی دیگری یا شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه شخصی دیگر را در اختیار داشته باشید می‌توانید جریمه‌های دیگران را هم به راحتی پرداخت کنید.

لازم به ذکر است که گرفتن استعلام یا پرداخت خلافی خودرو در هیچ یک از درگاه‌های پرداخت خلافی امکان‌پذیر نیست. با پرداخت قبض فوراً جریمه شما تسویه خواهد شد ولی سایت پلیس راهور هر 10 روز یک‌بار به روزرسانی شده و تا آن زمان جریمه شما حذف نمی‌شود. برای اطمینان از پرداخت قبض می‌توانید از طریق سیستم پلیس+ 10 استعلام بگیرید.

خلافی خودرو از طریق وبسایت راهور

 

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در 1400 و 1401
نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در 1400 و 1401

با مراجعه به وبسایت پلیس راهور که راهنمایی و رانندگی کشور در نظر گرفته برگه خلافی خودروی خود را دریافت کنید. اطلاعات این سایت آفلاین است و به سرورهای پلیس راهور متصل نیست بلکه به طور هفتگی بانک اطلاعاتی این سایت به‌روزرسانی می‌شود. تأمین امنیت اطلاعات سامانه پلیس راهور از دلایل مهم آفلاین بودن این بخش است.

پس از پرداخت مبلغ قبض جریمه ظرف 72 ساعت در سامانه پلیس راهور درج شده که پس از به‌روزرسانی می‌توانید قبض پرداختی را مشاهده کنید. پس از مراجعه به وبسایت باید کد 8 رقمی درج شده پشت کارت ماشین خود را وارد کرده و برای جلوگیری از ورود ربات‌ها کد کپچا را وارد کنید و دکمه جستجو را فشار دهید تا نتایج به شما نشان داده شود. خلافی خودروی خود را به صورت پیامکی هم می‌توانید دریافت کنید. به این صورت که کد 17 رقمی VIN را که بر روی سند یا کارت ماشین را به یکی از شماره‌های زیر پیامک کنید تا خلافی خودرو، شناسه قبض و شناسه پرداخت برایتان ارسال ‌شود.

یک: 1101202020

دو: 110005151

سه: 30005151

برای تهیه انواع لوازم یدکی هیوندا و کیا می‌توانید به سایت کردیدک مراجعه کنید و لیست محصولات را مشاهده نمایید. کرد یدک قطعات اصلی را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار خواهد داد. با ثبت سفارش از طرق سایت از مراجعه حضوری بی نیاز شده و در وقتتان صرفه‌جویی می‌شود. در ضمن در صورت مشاهده هر گونه ایراد هنگام دریافت محصول امکان تعویض قطعه را خواهید داشت. پس با خیال راحت لوازم یدکی هیوندا و کیا را از کردیدک تهیه کنید. می‌توانید از مشاوره تلفنی این مجموعه استفاده نمایید تا بهترین و مناسب‌ترین لوازم یدکی را به شما معرفی کنند.بیشتر بخوانید:

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا

لوازم یدکی هیوندا سانتافه

لیست لوازم یدکی هیوندا