کاربرد منیفولد هوا در هیوندا چیست؟

یکی از قطعات مهم و با اهمیت در خودرو قطعه منیفولد است که به دو شکل منیفولد هوا و دود استفاده می‌شوند. آیا می‌دانید کاربرد منیفولد هوا در هیوندا چیست؟ در اینجا قصد داریم نکات مهمی را درباره کاربرد منیفولد هوا و بایدها و نبایدهای را درباره این قطعه در لوازم یدکی هیوندا و کیا بیان کنیم. (مقاله بررسی مهم‌ترین قطعات موتوری هیوندا اطلاعات خوبی در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد.)

اهمیت منیفولد هوا در خودرو هیوندا چیست؟

منیفولد قطعه‌ای پلاستیکی یا چدنی است که هوای ورودی و دود خروجی را در مسیر درستی هدایت کرده و وظیفه مهمی در درست کارکردن موتور دارد. این قطعه در پیشرانه وسیله نقلیه درون سوز قرار می‌گیرد که به دو نوع ورودی یا هوا و خروجی یا دود تقسیم می‌شود. منیفولد هوا باید ترکیب مخلوط شده هوا و سوخت را به درون محفظه احتراق هدایت کند. در مقابل منیفولد خروجی وظیفه هدایت و تخلیه گازهای حاصل از احتراق سوخت در پیشرانه را برعهده دارد.

این قطعه ورود هوا و خروج دود از سیلندر را هدایت کرده که یکی از اجزای اصلی سیستم احتراق است. اگر این قطعه نباشد یا دچار آسیب و مشکلی شود سر و صدای زیادی از درون خودرو شنیده می‌شود. منیفولد ترکیبی از سوخت و هوا را که باعث احتراق می‌شود از سیلندر و به‌وسیله اگزوز خارج می‌کند. که در صورت نبود آن دود خروجی حاصله وارد کاپوت شده و از جلوی ماشین دود بلند می‌شود.

نحوه کارکرد منیفولد هوا

 

کاربرد منیفولد هوا در هیوندا چیست؟
کاربرد منیفولد هوا در هیوندا چیست؟

 

هنگامی که در ماشین استارت می‌زنید فلایول شروع به چرخیدن می‌کند. این چرخش موجب به حرکت درآمدن میل لنگ شده و بادامک باز می‌شود که سوخت را به‌داخل سیلندر پیستون و شاتون بالا و پایین برده می‌شود. سپس شمع موتور جرقه زده و سوخت متراکم را منفجر می‌کند که این کار قدرتی را در موتور ایجاد می‌کند. اما دود حاصل از این انفجار چه می‌شود؟

پس از احتراق و تشکیل دودهای تولید شده از سوپاپ، دودها وارد قطعه‌ای به نام منیفولد می‌شوند که از طرفی به سرسیلندر متصل می‌شود. منبع اگزوز دارای راه‌های زیادی است که بسیار داغ بوده و نباید به آن دست بزنید. در پایان دود به‌وسیله این قطعه به منبع اگزوز می‌رود و بعد از خفه کردن صدای موتور، دود و شتاب آن در نهایت به طرف اگزوز رفته و به‌وسیله آن به محیط بیرون فرستاده می‌شود.

بایدها و نبایدهایی که درباره منیفولد هوا

 • این قطعه باید هر 1 ماه چک کرد تا از سالم بودن و ترک نخوردن آن مطمئن باشید.
 • قسمت پیچ و واشرهای آب بندی را هر ماه چک کنید.
 • این قطعه را باید در هنگام سرد و خاموش بودن ماشین چک کنید.
 • هیچ گاه در زمان داغ بودن قطعه را نشوئید زیرا ممکن است ترک بردارد.
 • زیاد پیچ‌های آن را شل و سفت و دستکاری نکنید.
 • خودتان منیفولد را باز نکنید و کاری به جدا کردن واشر آن نداشته باشید.

 طول عمر منیفولد چقدر است ؟

عمر منیفولد معمولاً در حدود 6 الی 10 سال است. هرچه این قطعه با کیفیت و اورجینال باشد قطعاً طول عمر آن بیشتر خواهد بود. از آنجایی که این قطعه استهلاکی ندارد و جنس آن از چدن و آلیاژهای محکم است کارکردی خوب و طولانی در ماشین دارند.

نبود منیفولد هوا در ماشین چه مشکلاتی را ایجاد میکند؟

نبود این قطعه باعث جمع شدن دود خروجی موتور در کاپوت شده و حتی خفگی سرنشینان را در پی دارد. شنیدن صدای دود خروجی از ماشین به‌دلیل عدم هدایت دود به منبع اگزوز که صدای هشدار دهنده می‌باشد از دیگر نشانه‌های مشکل داشتن این قطعه است. همین خفه کردن صدا و هدایت دود به منبع اگزوز وظیفه اصلی منیفولد است.

آیا به جای منیفولد میتوان از هدایت کننده های دیگری مانند لوله های ساده استفاده کرد؟

تصور کنید که منیفولد خراب شده و شما می‌خواهید با استفاده از جوش کردن چند میله با زاویه‌های تند 90 درجه یک منیفولد برای خودرو خود درست کنید.

شما می‌بیند که با قراردادن میله در ماشین و روشن کردن آن بعد از چند ثانیه خودرو خاموش شده و حتی با خاموش شدن هنوز هم از اگزوز ماشین دود می‌آید.

خم‌های میله‌ها باید بسیار ظریف و داخل کوره‌های مخصوص ایجاد شود که در غیر این صورت موجب ایجاد ترافیک شدید دود در داخل ماشین و خاموشی موتور می‌شود.

چند مورد از مهمترین نشانه های خرابی منیفولد هوا

 

کاربرد منیفولد هوا در هیوندا چیست؟
کاربرد منیفولد هوا در هیوندا چیست؟

 

هر چند که این قطعه به راحتی دچار آسیب و خرابی نمی‌شود اما با گذشت زمان و به‌دلایل مختلفی ممکن است کارایی خود را از دست بدهد. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین نشانه‌های خرابی منیفولد اشاره می‌کنیم:

 • بالا رفتن دمای موتور
 • کاهش قدرت موتور و شتاب گیری سخت ماشین
 • افزایش مصرف سوخت
 • نشت مایع خنک کننده از موتور
 • دیر خاموش شدن خودرو بعد از بسته شدن سوئیچ
 • شنیده شدن صداهایی از منیفولد
 • سوخته شدن واشر منیفولد
 • دیده شدن روغن در منیفولد و هوا کشیدن آن
 • داغ شدن بیش از حد و ترک برداشتن و آسیب دیدن قطعه

تأثیر منیفولد در بالا رفتن شتاب خودرو

احتراق موتور خودرو به طور مستقیم به‌میزان ترکیب سوخت و هوا بستگی دارد. هر اندازه میزان حجم ترکیب سوخت و هوا بیشتر باشد گازهای خروجی تولید شده نیز بیشتر است. خروج راحت این گازها با هدف افزایش راندمان موتور بسیار اهمیت دارد.

در زمان شتاب گیری ماشین، تأثیر منیفولد در شتاب گیری خودرو بسیار با اهمیت است. منیفولد با داشتن یک خم ملایم، آرام و ایجاد یک شیب تند درونی موجب خروج سریع‌تر دود از اگزوز می‌شود. این خروج سریع و عدم انباشته شدن آن در اگزوز سبب احتراق سریع‌تر، بهینه‌تر و در نهایت افزایش شتاب ماشین می‌شود.

اهمیت خرید قطعه اصلی

اگر به‌دنبال خرید قطعه منیفولد اصل و با کیفیت هستید باید به فروشگاه و مراکز معتبر به عنوان نمایندگی فروش لوازم یدکی هیوندا و کیا مراجعه کنید. استفاده از قطعه بی‌کیفیت و تقلبی علاوه برای آسیب به موتور ماشین موجب هدر رفت و زمان و هزینه شما خواهد بود.

فروشگاه کردیدکبه عنوان یکی از نمایندگی‌های معتبر انواع قطعات یدکی هیوندا و کیا افتخار دارد در طول چندن سال سابقه کاری خود همواره بهترین و با کیفیت‌ترین قطعات را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. شما می‌توانید برای خرید هر نوع از قطعات و لوازم یدکی هیوندا با این مجموعه تماس گرفته و ضمن دریافت راهنمایی‌های لازم از کارشناسان ما قطعه مرغوب و با کیفیت خود را تهیه کنید.

این فروشگاه با در نظر داشتن خدماتی همچون تعویض یا مرجوع کالا در صورت وجود مغایرت با اصل سفارش و کیفیت قطعه، گامی مهم در زمینه جلب رضایت مشتریان خود برداشته است. (برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات این فروشگاه می‌توانید به مقاله  فروشگاه پخش لوازم یدکی هیوندا سانتافه ix45 مراجعه فرمایید.)