کدام خودروها یاتاقان میزنند؟

برای بسیاری از صاحبان خودرو که آشنایی زیادی با خرابی و تعمیر ماشین ندارند ممکن است این سؤال مطرح باشد که کدام خودروها یاتاقان میزنند؟ چه عواملی باعث یاتاقان زدن ماشین می‌شود؟

یاتاقان زدن خودرو یکی از مشکلات پراهمیتی است که اگر به‌موقع به آن رسیدگی نشود می‌تواند موجب از کار افتادگی موتور ماشین شده و خسارت‌های سنگینی را در پی داشته باشد.

در این بحث نکات مهمی درباره یاتاقان زدن خودرو و دلایل آن بیان می‌کنیم تا با شناخت این مشکل در صورت مشاهده این نشانه‌ها در خودرو خود در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنید.

در صورتی که خودرو شما مدل کیا باشد ما یک فروشگاه معتبر و خوشنام به نام کردیدک در زمینه فروش انواع لوازم یدکی کیا به شما معرفی می‌کنیم.

تا با خیالی آسوده قطعه مورد نیاز ماشین خود را از این فروشگاه تهیه کنید. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت کردیدک طیف وسیعی از انواع قطعات یدکی کیا همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و سفارش خرید خود را به راحتی به‌صورت تلفنی یا آنلاین انجام دهید.

 یاتاقان زدن ماشین چگونه است؟

 

کدام خودروها یاتاقان میزنند؟
کدام خودروها یاتاقان میزنند؟

هر عاملی که باعث خرابی یا آسیب دیدن یاتاقان‌ها شود طوری که یاتاقان به میل لنگ بچسبد یا از آن فاصله بگیرد و لایه روغن دیگر نتواند به‌ درستی فضای خالی میان این دو را پر کند در اصطلاح می‌گویند موتور یاتاقان زده است.

اگر یاتاقان با سطح میل لنگ تماس پیدا کند یا به آن بچسبد موجب سنگینی حرکت موتور شده و امکان دارد پیشرانه را از کار بیندازد.

عواملی همچون خوردگی و سایش ممکن است باعث کم شدن ضخامت استاندارد یاتاقان‌ها شود و آنها را نازک کند. در این حالت میل لنگ دیگر نمی‌تواند بدون لرزش به‌کار خود ادامه دهد و در حین کارکردن ممکن است صدایی شبیه به لق لق یا تق تق از ناحیه معیوب یاتاقان شنیده شود. همین صدا خود می‌تواند نشان دهنده وجود مشکل در یاتاقان ماشین باشد.

دلایل اصلی که باعث یاتاقان زدن خودرو می شود

هر عاملی که باعث شود روغن به مقدار کافی و با شدت لازم به یاتاقان‌ها نرسد می‌تواند موجب آسیب دیدن این قطعه شود. کثیفی بیش از حد روغن موتور و فیلتر آن، خرابی پمپ روغن، وجود ناخالصی در روغن، قاطی شدن آب و روغن ناشی از سوختن واشر سرسیلندر، کمبود میزان روغن پیشرانه و سایر موارد را می‌توان جزء دلایل یاتاقان زدن نام برد.

اگر دمای کارکرد موتور بیش از حد استاندارد خود شود و این زیاد شدن حرارت کنترل نشود در نهایت افزایش گرما سبب افزایش حجم بیش از حد یاتاقان‌ها و میل لنگ شده و فضای خالی که باید به‌وسیله لایه باریک روغن پر شود از بین خواهد رفت.

در این شرایط میل لنگ به‌خوبی نمی‌تواند حرکت دورانی خود را انجام دهد و ادامه دار شدن این مسئله در نهایت موجب از کار افتادگی پیشرانه خواهد شد.

مواردی همچون خرابی رادیاتور، قفل شدن ترموستات، نشتی آب موتور، کمبود مایع خنک کننده، خرابی سامانه فن خنک کننده رادیاتور و… جزء مهم‌ترین دلایل افزایش دمای بیش از حد پیشرانه هستند که در صورت عدم رفع مشکل موجب یاتاقان زدن موتور می‌شوند.

نشانه های یاتاقان زدن خودرو

  • همان طوری که در بالا اشاره کردیم در اکثر موارد صدای تق تق و لق لق موتور در زمان گاز دادن یا شتاب گرفتن نشانه یاتاقان زدن است. این صدای شبیه به برخورد دو فلز با یکدیگر است که به‌صورت تق تق شنیده می‌شود. در این شرایط بهتر است سریع خودرو را متوقف کرده و آن را به تعمیرگاه ببرید. در صورت بی‌توجهی و سهل انگاری ممکن است خسارت‌های سنگین و شاید جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد شود که هزینه بالایی برای شما در بر خواهد داشت.
  • قفل شدن موتور خودرو که با وجود استارت زدن به هیچ عنوان روشن نشود یکی از نشانه‌های یاتاقان زدن ماشین است.
  • اگر احساس کردید قدرت ماشین کم شده یا در اصطلاح کم جان شده است و مانند همیشه به‌خوبی پیش نمی‌رود و گاز نمی‌خورد ممکن است در یاتاقان‌ها مشکلی به‌وجود آمده باشد.
  • روشن ماندن چراغ چک روغن یا چشمک زدن آن در بعضی از مواقع ممکن است به‌دلیل یاتاقان زدن باشد هر چند که این مسئله را نمی‌توانیم سریع به یاتاقان ربط دهیم. در صورت مشاهده چنین مشکلی باید به یاتاقان‌ها نیز مشکوک شد.

بررسی دو عامل مهمی که می تواند جزء علت های اصلی یاتاقان زدن خودرو باشند

استفاده از روغن تقلبی و نامرغوب

هر ماشینی بنابر مدل و ساختار موتور خود به نوع خاصی از روغن نیاز دارد. نمی‌توان هیچ روغن موتوری را برای تمامی خودروها توصیه کرد. یک روغن که برای یک خودرو ایده‌ال و مرغوب است امکان دارد برای خودرو دیگر نامرغوب باشد.

زیرا فاصله خالی میان میل لنگ و یاتاقان برای نوع موتور ماشین‌ براساس یک عدد خاص بر حسب میکرون محاسبه می‌شود که این عدد بین 3 الی 8 است.

روغن خودروهای همچون هیوندا، کیا، تویوتا و لکسوس بر اساس همین اعداد انتخاب می‌شوند. قدرت خنک کردن روغن موتور و دمای روغن درون موتور جزء ویژگی‌های مهمی است که باعث می‌شود هر موتور به نوع خاصی از روغن نیاز داشته باشد.

خود قطعه یاتاقان و لایه جاذب رویی آن هم در تعیین نوع خاص روغن تأثیرگذار است. بنابراین در صورتی که روغنی خارج از استانداردهای موتور خودرو استفاده شود روانکاری یاتاقان‌ها به‌خوبی انجام نمی‌گیرد و به مرور باعث یاتاقان زدن خواهد شد.

جرم موتور و گریسی بودن آن

 

کدام خودروها یاتاقان میزنند؟
کدام خودروها یاتاقان میزنند؟

علاوه بر استفاده از روغن موتور غیر استاندارد در صورتی که روغن مصرفی موتور را دیر به دیر تعویض کنند روغن مصرفی به مرور زمان تبدیل به یک لایه سفت و غیر قابل نفوذ شده که به آن گریسی شدن موتور می‌گویند.

در این حالت لایه زیرین گریس به سختی توسط روغن خنک می‌شود و قدرت روانکاری آن کاهش پیدا می‌کند  که این مسئله به یاتاقان‌ها آسیب می‌زند. همین افزایش جرم و گریسی شدن موتور می‌تواند عامل مهمی برای یاتاقان زدن ماشین باشد.

چه زمانی باید یاتاقان ها را عوض کرد؟

اگر یاتاقان‌ها دچار هر نوع خراشیدگی یا سایش شوند لازم است که  آنها را تعویض کرد. معمولاً بعد از گذشت مدت زمانی نسبتاً طولانی (تقریباً ده سال) یا پیمودن مسافت‌های چند هزار کیلومتری بهتر است برای چک کردن موتور خودرو یاتاقان‌ها مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر به هر علتی از جمله کمبود آب، روغن یا بالا رفتن بیش از حد دور موتور دمای موتور بیش از حد مجاز بالا برود سبب آسیب به اجزای متحرک ماشین شده که این حالت را سوختن موتور یا گیرپاژ می‌گویند.

در این حالت یاتاقان‌ها قادر به کاستن اصطکاک میان شاتون و میل لنگ نیستند. تعمیرکاران همین سوختن موتور را در اصطلاح عامیانه خود یاتاقان زدن می‌گویند که در این شرایط باید سریع یاتاقان‌ها عوض شود.

 کردیدک نمایندگی معتبر انواع لوازم یدکی کیا

اگر خودرو کیا شما بنا به هر دلیلی نیاز به تعویض قطعه داشت توصیه می‌کنیم که لوازم مورد نیاز خودرو خود را از فروشگاهی معتبر مانند کردیدک تهیه کنید.

تمامی محصولات کردیدک همگی اصل و گارانتی‌دار بوده که از نمایندگی‌های معتبر خارجی وارد می‌شوند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در فروشگاه تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

همه سفارشات شما در صورت موجودی در انبار در کمترین زمان ممکن و با بهترین شیوه بسته بندی به هر نقطه‌ای از ایران ارسال خواهد شد.

شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت کردیدک انواع لوازم یدکی کیا همراه با قیمت آنها مشاهده فرمایید و در کمترین زمان ممکن و خیلی راحت  خرید خود را انجام دهید.بیشتر بخوانید:

اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟

استپ ترمز مناسب برای خودروهای هیوندا و کیا

تشخیص پمپ بنزین کامل اصلی هیوندا

علائم خرابی سینی زیر موتور جلوی هیوندا

4 نشانه خرابی واشر گلویی هیوندا

خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟

خرابی کارتل روغن در خودروهای هیوندا و کیا

نحوه تعویض واشر درب سوپاپ

چگونه گیج روغن را چک کنیم؟

دلیل کار نکردن بخای هیوندا وکیا

چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دوداست؟

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در1400و 1402

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا