خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟

خرابی بلوک سرسیلندر یکی از خرابی‌های دردسرساز در موتور خودور است که در زمان بروز این مشکل برای صاحبان ماشین این سؤال مطرح است که خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟ آیا می‎توان بدون تعویض این نوع از لوازم یدکی خودور آن را به‌خوبی تعمیر و ترمیم کرد؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که یک بلوک سر سیلندر آسیب دیده هر اندازه خوب و ماهرانه تعمیر شود باز هم ماشین شما موتوری دارد که در لبه تیغ خراب شدن قرار گرفته و هر لحظه احتمال دارد مجدد دچار مشکل شود.

اگر بلوک سرسیلندر ماشین شما خراب شده است و آن را تعمیر کرده‌اید سعی کنید در اسرع وقت قطعه اصلی را تهیه کرده و جایگزین کنید تا با خیالی آسوده از سلامت و ایمنی خودرو از آن استفاده کنید. فروشگاه کردیدک با داشتن سال‌ها تجربه در عرصه واردات و فروش انواع لوازم یدکی کیا است که در صورت نیاز می‌تواند انواع قطعات یدیکی کیا اصل را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه یا وب سایت این مجموعه معتبر انواع محصولات و قطعات یدکی کیا اصل را همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و سفارش خرید خود را تلفنی یا آنلاین انجام دهید.

بلوک سر سیلندر چیست و چه وظایفی دارد؟

 

خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟
خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟

بلوک سرسیلندر بدنه اصلی و اسکلت یک موتور درون سوز می‌باشد که قسمت زیادی از حجم موتور را به‌خود اختصاص داده است. این قسمت موتور پایه و تکیه گاه دیگر اجزائی همچون سرسیلندر، شاتون، منوفیلد گاز و کارتل است. سیلندر اصلی‌ترین قسمت موتور در گرفتن احتراق است اما این قطعه به تنهایی نمی‌تواند نیروی مورد نیاز خودرو را تأمین کند و برای حرکت کردن ماشین باید سیلندرهایی در آرایشی منظم کنار یکدیگر قرار بگیرند این نظم و آرایش از طریق بلوک سرسیلندر تنظیم می‌شود. این قطعه که با استفاده از چدن ریخته گری طراحی و تولید می‌شود ضمن داشتن فضای لازم برای نصب دیگر اجزا و مجراهایی برای عبور روغن و مایع خنک کننده سوراخ‌های استوانه‌ای شکل را در درون خود دارد.

دلایل خرابی بلوک سرسیلندر

عوامل متعددی می‌تواند موجب گرم شدن بیش از حد موتور و سرد شدن بیش از حد بدنه سیلندر شود که همین گرم و سرد شدن‌های ناگهانی یکی از دلایل اصلی خرابی یا همان ترکیدگی بلوک سرسیلندر است. ترکیدگی بلوک سرسیلندر به‌دلیل نقص فنی در سیستم خنک کننده خودرو اتفاق می‌افتد که برای پیش‌گیری از چنین مشکلی باید راننده دائم حواسش به آمپر دمای آب خودرو باشد.

اگر این آمپر دمای خارج از محدوده نرمال و استاندارد را نشان بدهد باید آن را خنک کرده و برای تعمیر و رفع اشکال سریع به تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کند این مشکل در شهرهای پرترافیک و روزهای گرم بیشتر دیده می‌شود. اگر در شهری پرترافیک با هوای گرم زندگی می‌کنید توجه داشته باشید که سیستم خنک کننده خودرو خود را بر اساس زمان بندی‌های اعلام شده چک و سرویس کنید تا بلوک سیلندر دچار ترک خوردگی بر اثر دمای بالا نشود.

ضرب دیدگی هم در قسمت سیلندر و سرسیلندر باعث ایجاد ترک‌هایی می‌شود که این ترک می‌تواند مشکل ساز شود. معمولاً ترک خوردگی بلوک سیلندر و سرسیلندر بر اثر ضربه زمانی اتفاق می‌افتد که موتور خودرو بنا به هر دلیلی برای تعمیرات باز شده و امکان دارد در تعمیرگاه بر اثر سهل انگاری ضربه خورده باشد و ترک‌های ریزی بر روی آن ایجاد شود. توصیه می‌شود برای تعمیرات خودرو مخصوصاً موتور آن به تعمیر گاه‌های معتبر و مطمئن مراجعه کنید تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

راههای تشخیص خرابی و ترکیدگی بلوک سر سیلندر

 

خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟
خرابی بلوک سر سیلندر تعمیر یا تعویض؟

خرابی و ترکیدگی بلوک سیلندر موجب ایجاد راه‌های به بیرون می‌شود که می‌تواند فشار داخل سیلندر را کم کرده که برای کارکرد فنی خودرو یعنی تخلیه دود، احتراق، مکش برای فراهم کردن اکسیژن  و سوخت دچار مشکل می‌شود. در مواردی این آسیب و ترک خوردگی به‌قدری زیاد است که با چشم دیده می‌شود و در مواقعی دیگر این ترک‌ها ریز بوده طوری‌ که به راحتی تشیخص داده نمی‌شود.

علائم و نشانه‌های کارکرد ناقص خودرو می‌تواند نشانگر کم بودن فشار داخل سیلندر باشد. بنابر این وجود نقص در بلوک سرسیلندر خودرو را باید با استفاده از روش‌ها و ابزارهای خاصی تشخیص داده شود. برای تشخیص خرابی بلوک سیلندر باید شمع‌های سیلندر باز شده و با استفاده از یک فشار سنج فشار داخلی تک تک سیلندرها مورد ارزیابی قرار بگیرد.

اگر افت فشار همه سیلندرها تقریباً با یکدیگر برابر باشد این افت فشار می‌تواند ناشی از مشکلات واشر سرسیلندر یا سرسیلندر باشد. فشارهای متفاوت نشان دهنده ترک خوردگی بلوک سرسیلندر است که باید به‌طور دقیق و به‌وسیله دستگاه مخصوص انجام شود.

چند نکته مهم برای جلوگیری از خرابی بلوک سرسیلندر

همان طوری که در بالا اشاره کردیم سرمای بیش از حد در زمستان می‌تواند منجر به ترک خوردگی بلوک سرسیلندر شود. اینجاست که اهمیت استفاده از ضد یخ در درون آب رادیاتور فهمیده می‌شود. متأسفانه بعضی از افراد از افزودن ضد یخ به درون آب رادیاتور غفلت می‌کنند و در نتیجه با مشکلات خرابی بلوک سرسیلندر مواجه می‌شوند.

اگر آب درون رادیاتور به‌اندازه کافی محلول ضد یخ در خود نداشته باشد با سرد شدن هوا احتمال یخ بستن آب داخل حفره‌های داخل سیلندر وجود داد. این یخ زدگی موجب به‌وجود آمدن ترک‌هایی در قسمت‌های مختلف بلوک می‌شود که برای ساخت و ساز فنی موتور مشکل ساز خواهد شد. سعی کنید محلول ضد یخ را به آب رادیاتور در هوای سرد اضافه کنید و خوردو را در محیط‌های باز و خیلی سرد برای چندین ساعت پارک نکنید.

گرم شدن ناگهانی هم مانند سرما می‌تواند برای بلوک سرسیلندر آسیب زننده باشد. اگر دمای خودرو بالا برود نباید با استفاده از روش‌های غیر معمول اقدام به خنک کردن آن با استفاده از فشار آب نمود زیرا ممکن است موجب ترک خوردگی بلوک سرسیلندر شود. برای خنک کردن دمای موتور در چنین شرایطی بهتر است آب را بر روی قسمت جلوی رادیاتور بریزید.

اینکار دمای مایع رادیاتور را پایین آورده در نتیجه آب در حال گردش در موتور با دمای کمتر موجب انتقال گرمای موتور و خنک شدن آن می‌گردد. اما ریختن آب بر روی سیلندر و سرسیلندر گرم سبب ترک خوردگی شدید بلوک سیلندر شده که باید این قطعه را سریع تعویض کرد.

کردیدک فروشگاه معتبر انواع لوازم یدکی کیا

اگر بلوک سرسیلندر شما دچار ترک خوردگی شده باشد بهترین راه تعویض قطعه است که متأسفانه به‌دلایلی همچون هزینه‌های بالا صاحبان خودرو اقدام به تعمیر یا در اصطلاح دوختن بلوک سیلندر می‌کنند. پیدا کردن قطعات و لوازم یدکی اصل در چنین شرایطی که لوازم تقلبی زیادی وارد بازار شده می‌تواند برای صاحبان خودرو دشوار باشد.

شما می‌توانید لوازم یدکی کیا مورد نیاز خود را با خیالی آسوده از فروشگاه خوشنام کردیدک با قیمتی مناسب و منصفانه تهیه کنید. کارشناسان ما در فروشگاه آماده هستند تا به سؤالات شما پاسخ داده و شما را در زمینه خریدی خوب و مطمئن یاری دهند.بیشتر بخوانید:

خرابی کارتل روغن در خودروهای هیوندا و کیا

نحوه تعویض واشر درب سوپاپ

چگونه گیج روغن را چک کنیم؟

دلیل کار نکردن بخای هیوندا وکیا

چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دوداست؟

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در1400و 1402

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا