چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود است؟

در پاسخ به این سؤال که چرا باید سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود است؟ باید گفت که؛ سوپاپ دود و هوا هر دو تنها بخشی از سیستم ماشین برای تنفس موتور است که جزء مهم‌ترین بخش‌های سیلندر محسوب می‌شود. لازم است برای افزایش راندمان حجمی و تنفس بهتر موتور سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود باشد. آسیب دیدن این قسمت به‌دلیل نشت هوا در هنگام تراکم سیلندر موتور دچار افت زیادی شده که این امر مصرف زیاد سوخت را در پی خواهد داشت.

در این بحث می‌خواهیم دلایل بزرگتر بودن سوپاپ هوا از سوپاپ دود، اهمیت این قطعه در ماشین و نشانه‌های خرابی آن را  توضیح دهیم. در پایان شما را با یک فروشگاه خوشنام و معتبر به‌نام کردیدک در زمینه فروش انواع لوازم یدکی هیوندا به شما معرفی کنیم تا در صورت نیاز قطعات خودور هیوندای خود را با خیالی آسوده از این فروشگاه خوشنام تهیه نمایید.

وظایف اصلی سوپاپ در ماشین

سوپاپ دقیقاً به‌معنای دریچه است که جزء قطعات اصلی ماشین می‌باشد.  سوپاپ به معنی هر چیزی است که ورود و خروج چیزی را کنترل می‌کند. سوپاپ روی سرسیلندر قرار گرفته و وظیفه کنترل ورود و خروج هوا را بر عهده دارد. این وسیله قارچی شکل با کنترل ورود هوا به‌داخل محفظه احتراق و خارج کردن دود از دریچه سرسیلندر را هم انجام می‌دهد. در واقع با وارد شدن این هوا به‌داخل سیستم ماشین زمینه مخلوط سوخت و هوا و صورت گرفتن انفجاربرای حرکت ماشین است و هوای اضافه و دود ناشی از اضافات سوخت باید از سیستم ماشین خارج شود تا موتور به فعالیت خود ادامه دهد.

یکی دیگر از وظایف سوپاپ هوا تأمین یک فضای بسته و ایزوله برای شکل گرفتن احتراق درون سیلندر است که وظیفه دیگر تأمین این فضا با کمک واشر سرسیلندر و سیلندر می‌باشد. سوپاپ‌ها با یک زمان بندی مناسب و حساب شده در باز و بسته کردن و حرکت به‌موقع سرسیلندر یا بلوک سیلندر هوا و دود را به‌سمت مشخصی هدایت کرده و خود محفظه غیر قابل نفوذ احتراق را شکل می‌دهند.

چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود است؟

اگر سرسیلندر اتومبیل خود را که مدت‌هاست کار کرده باز کنید می‌بینید که در هر سیلندر سوپاپ هوا تقریباً تمیزتر از سوپاپ دود است. سوپاپ دود را پر از کثیفی و جرم زیاد خواهید دید. دلیل این موضوع کاملاً روشن است چون از سوپاپ هوا هوایی تمیز وارد می‌شود ولی از سوپاپ دود مواد آلوده بسیار گرم و همراه با آلودگی خارج می‌شود. سوپاپ دود به‌شدت تحت تأثیر آلودگی و تنش‌های مختلف است. دلیل اینکه این سوپاپ را کوچکتر طراحی می‌کنند این است که حرارت و آلودگی‌های مختلف سریع باعث خرابی و تخریب این قطعه در ماشین نشود.

البته این مسئله تنها دلیل کوچک طراحی کردن سوپاپ دود در سرسیلندرها نیست بلکه هوا در هنگام ورود به سیلندر فقط از طریق نیروی مکش موتور وارد شده که این امر سبب کندی دم موتور در مقایسه با بازدم می‌شود. زیرا در هنگام خروج دود فشار سیلندر که شبیه پمپ عمل می‌کند و سبب خروج دود می‌شود که همراه با اختلاف فشار بالای میان محفظه سیلندر و هوای بیرون موجب سرعت در خروج دود از سیلندر در مقایسه با ورود هوا می‌شود.

ویژگیهای یک سوپاپ خوب و استاندارد

 

چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود است؟
چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود است؟
  • انتقال خوب و درست حرارت به‌بدنه سرسیلندر
  • دارای ضریب تحمل حرارت بالا
  • به‌دلیل حرارت زیاد دچار خوردگی و سوختگی نمی‌شود.
  • دارای استحکام و مقاومت در برابر ضربه
  • بسیار دیر دچار سایدگی می‌شود.
  • سوپاپ‌ها براساس نوع موتور روی سرسیلندر یا بلوک سیلندر قرار می‌گرند و در مواردی هم سوپاپ‌ها را درون سرسیلندر یا سیلندر قرار می‌دهند.

آشنایی با ویژگیهای ظاهری سوپاپ ماشین

همان‌طوری‌که اشاره کردیم سوپاپ‌ها قارچی شکل بوده و در همه موتورخودروهای مختلف نیز به همین شکل است. این شکل ثابت به‌صورت یک صفحه تخت و یک ساقه که شبیه به ساقه و کلاهک قارچ می‌باشد که دارای بخش‌های مختلفی به شرح زیر است:

سر سوپاپ

محل اتصال این قطعه با اسبک

خار نگه‌دارنده

محل اتصال فنرهای سوپاپ بوده و در انتهای ساقه و پایین‌تر از سرسوپاپ قرار دارد.

ساق سوپاپ

این قسمت در گیت قرار دارد که بدنه کشیده سوپاپ است.

مخروطی

این بخش محل اتصال نشیمنگاه به ساقه است و دامنه نامیده می‌شود.

نشیمنگاه

این قسمت سر پهن سوپاپ است که آن را سیت سوپاپ موتور نیز می‌نامند. سیت سوپاپ دارای حلقه‌هایی از جنس چدن سانتریفوژ آلیاژی است که نسبت به سایدگی بسیار مقاوم می‌باشد.

وجه

نشیمنگاه سوپاپ دارای یک لبه مورد است که وجه نامیده می‌شود که زاویه آن با توجه به نوع و ساختار موتور طراحی می‌شود. اما به‌طور کلی این زاویه‌ها بین 30 تا 45 درجه است. 45 درجهبرای سوپاپ هوا و 30 درجهبرای سوپاپ دود است.

اصلی ترین دلایل خرابی سوپاپ ها

چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود است؟
چرا سوپاپ هوا بزرگتر از سوپاپ دود است؟

رایج‌ترین علت خرابی سوپاپ به‌دلیل خرابی سیت یا شکستن ساقه است. ممکن است خرابی به‌علت نقص در گاید باشد. علائم خرابی این قطعه به‌صورت شنیدن صدای چلق چلق یا صدای خشک کار کردن موتور است که کارایی و بازده موتور را کاهش می‌دهد. دلایل دیگر خرابی سوپاپ ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

  • سوختن سوپاپ به‌دلیل تنظیم نبودن نسبت سوخت و هوا
  • اگر موتور دارای تسمه تایم باشد پاره شدن تسمه تایم می‌تواند منجر به کج شدن و خرابی سوپاپ شود.
  • ممکن است سیستم خنک کننده آسیب دیده باشد که در این شرایط سیلندر به‌شدت داغ می‌شود و حتی سیت سوپاپ بر اثر حرارت بیش از حد از جای خود بیرون آمده و خراب شده باشد.
  • در موارد کمی خرابی گاید سوپاپ هم می‌تواند منجر به خشک کار کردن موتور شود که به‌دلایلی مثل کارکردن زیاد موتور، استفاده از جنس نامرغوب و خراب شدن سوپاپ را می‌توان نام برد.

کریدک فروشگاه معتبر لوازم یدکی هیوندا در تهران

فروشگاه کردیدک سال‌هاست که به واردات و فروش انواع قطعات یدکی هیوندا در سطح گسترده‌ای مشغول به فعالیت می‌باشد. در صورتی که نیاز به تهیه لوازم یدکی هیوندا دارید می‌توانید با مراجعه حضوری به این فروشگاه قطعه مورد نیاز خود را تهیه کنید. در صورتی به هر دلیل نتوانستید حضوری به فروشگاه ما مراجعه کنید از طریق مراجعه به وب سایت کردیدک می‌توانید انواع محصولات و قطعات یدکی هیوندا را همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و خرید خود را تلفنی یا آنلاین انجام دهید. کارشناسان ما در فروشگاه آماده هستند تا به تمامی سؤالات پاسخ داده و سفارش خرید شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ثبت کنند. همه لوازم یدکی هیوندا در این فروشگاه اصل بوده و دارای ضمانت نامه می‌باشند و شما می‌توانید با خیالی آسوده این قطعات را برای ماشین خود تهیه کنید و امنیت آن را تضمین نمایید.مقالات مرتبط:

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در1400و 1402

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا

لوازم یدکی هیوندا سانتافه

لیست لوازم یدکی هیوندا