مخزن آب رادیاتور توسان کجاست؟

مخزن آب رادیاتور توسان کجاست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا راجع‌به مخزن آب رادیاتور توسان اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

آب رادیاتور ماشین چیست؟

به مایع خنک کننده که از مخلوط اتیلن، پروپیلن گلیکول و آب به نسبت 50 / 50 تشکیل شده است آب رادیاتور ماشین گفته می‌شود که نام دیگر آن ضد یخ است و برای خنک کردن موتور اتومبیل استفاده می‌شود. حرارت تولیدی موتور باید حدود 80 درجه باشد اما ممکن است به بیش از 2000 درجه سانتی‌گراد برسد. وظیفه تعدیل دما و ثابت نگه داشتن آن به عهده آب رادیاتور است.

در واقع رادیاتور قلب سیستم خنک کننده خودرو است. آب رادیاتور یا مایع خنک کننده از طریق این سیستم به اطراف سر سیلندرها و سوپاپ‌های موتور هدایت شده تا گرمای آن‌ها گرفته شود و به وسیله فن‌های خنک کننده دفع شود. اگر رادیاتور نباشد امکان این وجود دارد که دمای موتور بیش از حد بالا رفته و از کار بیفتد. رادیاتور برای عملکرد درست به آب و مایع خنک کننده نیاز دارد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که حتماً در فواصل زمانی معین آب رادیاتور را چک کرده و مایع خنک کننده به آن اضافه کنید تا همیشه آب رادیاتور کافی باشد. برای خرید لوازم یدکی هیوندا و کیا به سایت کردیدک مراجعه کنید و خریدی مطمئن را تجربه نمایید. فروشگاه کردیدک وارد کننده و توزیع کننده قطعات اصلی هیوندا و کیا شما را در خرید محصول مورد نظرتان راهنمایی کرده و اجناس خود را با تضمین کیفیت و قیمت در اختیارتان قرار می‌دهد.

علت خالی شدن مخزن آب رادیاتور توسان چیست؟

 

مخزن آب رادیاتور توسان کجاست؟
مخزن آب رادیاتور توسان کجاست؟

 

یکی از مشکلات شایع در بین خودروها کم شدن آب رادیاتور است. یکی از آسیب‌هایی که در میان خودروهای مجهز به موتورهای درون‌سوز رایج است گرم شدن بیش از حد اجزای آن است که به دلیل انفجار که در داخل موتور اتفاق می‌افتد. اگر گرما و دمای حاصل از این سوخت‌ و ساز کنترل نشود می‌تواند منجربه خرابی‌های جبران‌ناپذیری شود.

در نتیجه سیستم خنک‌کاری یکی از حیاتی‌ترین سیستم‌های خودرو است و بروز هر مشکلی در عملکرد این سیستم می‌تواند عواقب بسیار وخیم و جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد. یکی از مواردی که می‌تواند عملکرد صحیح سیستم را تحت تأثیر خود قرار دهد کم شدن آب رادیاتور است. که از جمله دلایل این اتفاق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نشتی رادیاتور
 2. خوردگی رادیاتور و شیلنگ‌ها
 3. استفاده از ضد یخ بی کیفیت
 4. پر شدن بیش از اندازه رادیاتور
 5. وجود عیب در ترموستات
 6. نشتی از بخاری خودرو
 7. هواگیری نکردن از رادیاتور
 8. ورود آب به داخل سیلندر خودرو
 9. خرابی رادیاتور یا واتر پمپ
 10. آب از سر سیلندر
 11. جوش آوردن خودرو
 12. وجود قمقمه معیوب رادیاتور
 13. نشت آب رادیاتور از درب منبع انبساط یا از بلوکه سیلندر

چرا باید آب رادیاتور را عوض کنیم؟

آب رادیاتور فقط آب لوله‌کشی شهری نیست بلکه مخلوطی از آب مقطر و مایع خنک‌کننده است. به همین دلیل طبیعی است که بعد از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست داده و نتواند موتور را خنک کند. عدم تعویض به موقع آب رادیاتور باعث می‌شود موتور خودرو مدت کوتاهی بعد از کار کردن داغ شود و آسیب ببیند. پس با تعویض آب رادیاتور خودرو در فواصل زمانی معین از بروز مشکلات جلوگیری کنید. در صورت نیاز می‌توانید به مقالات مرتبط از جمله چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟ و نکات کاربردی واتر پمپ هیوندا مراجعه نمایید.

بهترین زمان تعویض آب رادیاتور

مدل ماشین شما در تعیین زمان برای تعویض باید آب رادیاتور مهم است. برای برخی از خودروها بعد از هر ۴۸ هزار کیلومتر باید آب رادیاتور عوض شود اما برخی دیگر بعد از ۹۶ هزار کیلومتر هم ممکن است نیاز به تعویض آب رادیاتور نداشته باشند. کتابچه راهنمای خودرو بهترین معیار برای تعویض آب رادیاتور خودروی شما است.

وجود روغن در آب رادیاتور

مخلوط  شدن آب و روغن در موتور معمولاً به واشر سیلندر مرتبط است که همراه با گرم شدن غیر طبیعی و غیر معمول موتور می‌باشد. واشر سیلندر باعث کیپ شدن موتور شده و از ورود موارد غیرعادی به موتور جلوگیری می‌کند. ولی اگر خودرو در حرارت بسیار بالا کار کند و موتور خودرو بیش از حد داغ شود عمر واشر سر سیلندر کوتاه شده و احتمال خراب شدن آن زیاد می‌شود. به این فرایند: سوختن واشر سر سیلندر می‌گویند.

نشانه‌های وجود روغن در آب رادیاتور

برخی از نشانه‌هایی که حاکی از این است که روغن در آب رادیاتور وجود دارد:

 1. وجود روغن در مخزن رادیاتور
 2. سرد بودن رادیاتور سرد علی رغم کار کردن موتور خودرو
 3. باد کردن شیلنگ‌های متصل به رادیاتور
 4. مشاهده بخار آب در درب موتور
 5. دیر روشن شدن یا روشن نشدن خودرو
 6. خروج دود سفید از اگزوز خودرو

پیشگیری از ادغام روغن با آب رادیاتور

مواردی که به پیش گیری مخلوط شدن آب و روغن موتور خودرو کمک می‌کنند:

 1. بررسی متناوب سطح آب رادیاتور
 2. استفاده همیشگی از ضد یخ در مایع خنک کننده
 3. تعویض به موقع روغن موتور
 4. انجام تست‌های دوره‌ای برای کسب اطمینان از درستی عملکرد رادیاتور
 5. بررسی و اطمینان از نبودن گرفتگی در شلنگ‌های موتور خودرو
 6. مطمئن شدن از عملکرد صحیح فن خنک کننده رادیاتور خودرو

نکات مهم درمورد نگه داری از مخزن آب رادیاتور توسان

 

مخزن آب رادیاتور توسان کجاست؟
مخزن آب رادیاتور توسان کجاست؟

 

برای افزایش عملکرد مخزن رادیاتور آب بهتر است آن را در فواصل مشخص تعویض کنید. رادیاتوری که آب درون آن دچار تغییر رنگ شده و یا گل آلود است باید شسته شود زیرا نمی‌تواند به درستی موتور خودرو را خنک نگه دارد. برای شستشو رادیاتور و تعویض آب درون آن شیر تخلیه آب را باز کرده و اجازه دهید مایع تخلیه شود. بهتر است که برای مدت کوتاهی موتور خودرو در این حالت کار کند تا آب درون موتور و شلنگ‌ها نیز به طور کامل تخلیه شود.

سپس آب مقطر و محلول ضدیخ ضدجوش را طبق درصد اعلامی از جانب کارخانه سازنده ترکیب کرده و در رادیاتور بریزید. از محلول آب رادیاتور نیز می‌توان استفاده کرد. دقت کنید که به هیچ عنوان نباید از آب لوله کشی استفاده کنید. اگر به آب مقطر دسترسی ندارید آب لوله کشی را بجوشانید بعد با محلول خنک کننده ترکیب کنید. کارشناسان توصیه می‌‎کنند که مخزن آب و رادیاتور توسان را به طور پیوسته بررسی و سرویس کنید.

این کار به سلامت موتور خودرو کمک کرده و باعث می‎شود سیستم خنک کننده در بهترین حالت خود عمل کند. کرد یدک وارد کننده و توزیع کننده قطعات اصلی هیوندا و کیا با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در این حوزه به شما کمک می‌کند که یک خرید مطمئن و لذت بخش را تجربه کنید. کردیدک تمام لوازم یدکی هیوندا و کیا را به صورت اورجینال و با تضمین کیفیت در اختیار شما قرار خواهد داد.