دلیل خرابی تسمه تایم هیوندا آوانته چیست؟

آیا در مورد تسمه تایم هیوندا آوانته و نحوه عملکرد آن چیزی می‌دانید؟ دلیل خرابی تسمه تایم هیوندا آوانته چیست؟ زمان تعویض این قطعه در خودروهای مختلف متفاوت است. اما برای هیوندا آوانته باید گفت که معمولاً پس از طی کردن 100/000 کیلومترباید تسمه تایم تعویض شود. تعویض به‌موقع تسمه تایم، هم سلامت ماشین را تأمین می‌کند و هم ایمنی سرنشینان را تضمین می‌کند.

شما می‌توانید بهترین و با کیفیت‌ترین لوازم یدکی هیوندا را از فروشگاه معتبر و خوشنام کردیدک تهیه کنید. این فروشگاه با داشتن چندین سال سابقه در عرصه فروش انواع قطعات یدکی هیوندا توانسته است به عنوان یک فروشگاه معتبر در میان مشتریان زیادی شناخته شود. (اگر علاقه دارید در مورد تسمه تایم یا زنجیر اطلاعات بیشتری داشته باشید، مطالعه مقاله اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟می‌تواند برایتان جالب باشد).

تسمه تایم چگونه قطعه ای است؟

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ تسمه‌ایی لاستیکی است که با دندانه‌های عمود بر تسمه از اواخر دهه هشتاد استفاده از استفاده از آن به‌جای زنجیر در ماشین‌ها گسترش و عمومیت پیدا کرد. استفاده از این قطعه در موتور خودروها مزایای زیادی دارد که شامل: عدم نیاز به روغن کاری، کم بودن سر و صدا و اصطکاک، قیمت ارزان در مقایسه با زنجیر تایم و تعویض راحت اشاره کرد. اما در کنار مزایای زیادی که تسمه تایم دارد چند مورد نیز وجود دارد که جزء معایب این قطعه می‌باشد که شامل: عمر کاری کمتر، پاره شدن ناگهانی و بدون سرو صدا را نام برد. مطالعه مقاله بررسی مهم‌ترین قطعات موتوری هیوندا اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

چند دلیل اصلی خرابی تسمه تایم

دلیل خرابی تسمه تایم هیوندا آوانته چیست؟
دلیل خرابی تسمه تایم هیوندا آوانته چیست؟

دلایل مختلفی برای خرابی تسمه تایم وجود دارد که در زیر به چند مورد از مهم‌ترین این دلایل اشاره می‌کنیم:

نامیزانی یا ناهمترازی

سایش بیش از حد یا نامتقارن بودن دندانه‌های تسمه تایم، کش آمدگی بیش از حد به نوار تسمه تایم یا ترک برداشتن آن می‌تواند عامل مهمی برای خرابی این قطعه باشد. با کنترل مناسب و تنظیم نگه داشتن محورها و قرقره تسمه تایم می‌توان عمر این قطعه را افزایش داده و خود را از پرداخت هزینه‌های اضافی تعمیر بی نیاز کنید.

بار بیش از حد

در صورتی که دندانه‌های تسمه تایم دچار ترک شده باشند به احتمال زیاد به‌خاطر بار وارده بیش از حد است. خوردگی و کش آمدگی زیاد در دندانه‌ها به‌دلیل بار زیاد و فشار بیش از حد است که باید هر چه سریع‌تر تسمه تایم را به‌طور دقیق تنظیم کرد.

نوار تحت کشش کمتر از حد مجاز باشد

اگر تسمه تایم از حد مناسب و استاندارد خود کمتر کشش پیدا کند، باعث پرش و از جا در رفتن تسمه خواهد شد. این مورد باعث ساییدگی دندانه‌های تسمه تایم و به‌وجود آمدن صداهای نامتعارف از آن می‌شود. لازم است از یک معیار سنج کشش، برای تنظیم سطح مناسب کشش در تسمه تایم استفاده شود.

ساختار ضعیف محور

اگر سیستم تسمه تایم دارای لرزش بیش از حد باشد یا به‌طور آشکار نوار تسمه تایم گشاد باشد در این صورت تسمه دارای ساختار ضعیفی خواهد بود.

 قرقره‌های خورده شده یا آسیب دیده

این نوع از قرقره‌ها باعث کاهش طول عمر تسمه تایم یا خورده شدن آن می‌شوند. داشتن دندانه‌های خورده شده موجب ساییدگی و صدمه به تسمه تایم می‌شود. ترک‌ها و پوسته پوسته شدن‌ها به مرور سبب پارگی تسمه تایم خواهند شد. سعی کنید هر چند وقت یکبار قرقره تسمه تایم را بررسی کرده و در صورت داشتن علائم خوردگی آن را تعویض کنید.

خرده ریزه های روی قرقره و سیستم تسمه تایم

وجود خرده ریزه‌های روی قرقره اغلب باعث مشکلات مختلفی برای تسمه تایم می‌شوند. کثیفی روی دندانه موجب از بین رفتن تسمه شده و روغن می‌تواند موجب فرسایش آن شود. سعی کنید از یک فرچه سفت برای تمیز کردن آن استفاده کرده و سپس باید دستمال روغن و گریس باقیمانده را تمیز کنید. تمیزی منظم و یا استفاده از محافظ نقش مهمی در حفظ سلامت  و طول عمر تسمه تایم دارد.

علائم و نشانه های خرابی تسمه تایم

دلیل خرابی تسمه تایم هیوندا آوانته چیست؟
دلیل خرابی تسمه تایم هیوندا آوانته چیست؟

تسمه تایم چون دارای طول عمر مشخص شده ای است، ممکن است به‌دلایل مختلفی زودتر دچار فرسایش و خرابی شود. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین علائم و نشانه‌های خرابی تسمه تایم اشاره می‌کنیم:

بدعمل کردن دور موتور

اگر در هنگام رانندگی متوجه شدید که موتور به 2 یا 4 هزار دور رسیده ولی تنظیم نیست و درست کار نمی‌کند باید به درست کارکردن تسمه تایم شک کرد. اگر تسمه شل شده یا دندانه‌های آن از بین رفته  باشد شروع به لغزش می‌کند و همین موجب بالاتر رفتن دور موتور در حین شتاب می‌شود.

 از بین رفتن دندانه‌های تسمه تایم

تسمه‌های کارکرده در طول استفاده از آن دچار خوردگی و فرسایش می‌شوند. معمولاً پیشنهاد می‌شود در هر 60 هزار مایل تسمه تایم تعویض شود، البته این میزان در خودروهای مختلف متفاوت  است. می‌توان با مطالعه دفترچه راهنمای ماشین، عدد مناسب خودرو خود را به خوبی تشخیص داد.

مشکلات اگزوز

تولید دود بیش از حد در اگزوز ماشین می‌تواند نشانه‌ای از خرابی تسمه تایم باشد. با خرابی تسمه تایم موتور تلاش بیشتری می‌کند  تا قطعات خود را به حرکت درآورد و همین باعث تولید دود بیشتری در اگزوز می‌شود.

 خرابی تسمه تایم به چه قطعاتی در ماشین آسیب وارد میکند؟

میزان آسیب و خرابی که به‌دلیل پارگی و فرسوده شدن تسمه تایم به ماشین وارد می‌شود با توجه به نوع و مدل خودروهای مختلف با هم متفاوت هستند. اما در بیشتر ماشین‌ها پارگی این قطعه موجب آسیب به پیستون با سوپاپ و سرسیلندر شده، طوری که ممکن است باهم بر خورد کنند و باعث کج شدگی میل سوپاپ و آسیب جدی به سرسیلندر شوند. در بعضی ماشین‌ها این اتفاق عواقب بدتری داشته و گاهی باید بعضی از قسمت‌های موتور را نیز تعویض کرد.

تشخیص تسمه تایم اصلی از تقلبی در هنگام تعویض چگونه است؟

برای تعویض تسمه تایم استفاده از قطعه اصلی، یکی از نکات مهم در هنگام خرید آن است. در زیر به چند نکته مهم برای تشخیص قطعه اصلی از تقلبی اشاره می‌کنیم:

  • قطعه را از فروشگاهی معتبر و شناخته شده خریداری کنید.
  • تسمه تایم‌های اصلی دارای ضمانت نامه و گارانتی‌دار هستند.
  • هیچ گاه تسمه تایم‌های اصلی به شکل فله‌ای در بازار به فروش نمی‌رسند.
  • به تاریخ درج شده بر روی قطعه کاملاً توجه داشته باشید.
  • تسمه تایم نباید دارای هیچ گونه زدگی یا خوردگی باشد.

کردیدک فروشگاه معتبر و خوشنام انواع لوازم یدکی هیوندا

خرید قطعه بی‌کیفیت و تقلبی ریسک پاره شدن و تعویض زیادی دارد که هزینه‌های زیادی را برای شما در پی خواهد داشت. اگر قصد مسافرت دارید حتماً سلامت تسمه تایم را چک کنید تا مطمئن شوید در طول سفری مشکلی پیش نمی‌آید. در صورتی که به هر دلیل هر کدام از قطعات موتور هیوندای خودرو شما در چار آسیب شده می‌توانید با خیالی آسوده قطعه اصلی را از فروشگاه کردیدک تهیه کنید. شما می‌توانید طیف وسیعی از انواع قطعات یدکی هیوندا را در وب سایت مشاهده کرده و به صورت تلفنی یا آنلاین در کمترین زمان ممکن سفارش خرید خود را انجام دهید.