چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

مخزن آب خودرو که همان رادیاتور آن است وظیفه دارد موتور و دیگر تجهیزات را خنک کند. سوال مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟ پاسخ به این سوال می‌تواند در پیشگیری از به‌وجود آمدن بسیاری مشکلات برای سیستم ماشین کمک کننده باشد.

این مخزن با انتقال سریع حرارت از آب به هوا کمک می‌کند تا دمای خودرو از حد مشخص شده‌ای بالاتر نرود. موتور خودرو که بر پایه سیستم احتراق داخلی سوخت کار می‌کند تولید حرارت در آن امری اجتناب ناپذیر است. اگر حرارت از حد مشخص شده‌ای بیشتر شود خرابی موتور را در پی خواهد داشت. در صورتی که مشکلی برای این قطعه خودرو پیش بیاید آب داخل آن تغییر رنگ می‌دهد. در اینجا قصد داریم درباره رادیاتور و تغییر رنگ آب آن بیشتر صحبت کنیم و در پایان یکی از فروشگاه‌های معتبر لوازم یدکی کیا به نام کرد یدک را به شما معرفی کنیم. شما می‌توانید انواع قطعات یدکی کیا و هیوندا را به‌صورت وارداتی و اصل از این فروشگاه معتبر تهیه کنید.

 نگاهی بر کارکرد رادیاتور

موتور هنگامی که روشن است در سرعت بالا گرمای زیادی را تولید می‌کند. این گرما در صورتی که دائمی باشد می‌تواند به تمامی قطعات آسیب وارد کند. این سیستم به‌عنوان یک خنک کننده سبب کاهش گرمای واشر موتور شده و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. افزایش دما در صورت عدم دفع آن سبب ذوب شدن سیلندر، سرسیلندر و واشر خواهد شد. بنابراین لازم است که مدام آب داخل رادیاتور بررسی شود تا مانع از وارد شدن آسیب‌های جدی به ماشین شویم.

تغییر رنگ آب 

 

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟
چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

تغییر رنگ آب رادیاتور معمولاً دلایل مختلفی دارد. دلیل اصلی بی‌کیفیتی ماده خنک کننده یا وجود مشکل در خود سیستم رادیاتور است. در هنگام تغییر رنگ آن باید سریع نسبت به رفع مشکل اقدام شود تا سریع با ریشه یابی آن را بر طرف کرد. در هنگام بررسی آب رادیاتور سطح مایع خنک کننده و میزان انبساط آن را هم باید در چک لیست بررسی‌های خودرو قرار داد. نوع و کیفیت مایع خنک کننده در رادیاتور نقش اصلی در بیشتر شدن طول عمر این قطعه دارد. اما مایع خنک کننده دارای طول عمر مشخصی است و پس از مدتی کیفیت خود را از دست می‌دهد و ممکن است نتواند مثل همیشه موتور را خوب خنک کند و بازدهی داشته باشد. هر مایع خنک کننده‌ای از طرف شرکت سازنده دارای طول عمر مشخصی است و در مسافت‌های نزدیک به پنج هزار کیلومتر کیفیت خود را از دست می‌دهد.

اگر آب رادیاتور به رنگ قهوه‌ای یا زرد به چشم آمد علت‌های مختلفی دارد مثل:

 • جوش آوردن بیش از حد مایع خنک کننده
 • تخریب لوله‌های لاستیکی
 • اکسیداسیون قطعات فلزی سیستم خنک کننده
 • وجود نشتی در رادیاتور
 • ترکیب شدن روغن موتور با مایع خنک کننده
 • منقضی شدن تاریخ مصرف مایع خنک کننده
 • وجود خوردگی و فرسودگی در سیستم رادیاتور
 • وجود مشکل و خوردگی در سیستم موتور
 • استفاده از آب به‌عنوان خنک کننده

دلیل گل آلود شدن آب رادیاتور

گلی شدن آب رادیاتور با بخاری ماشین ارتباط مستقیمی دارد. این مشکل در روزهای زمستانی که بیشتر از بخاری استفاده می‌شود به‌وجود می‌آید. هنگام استفاده از بخاری لوله‌هایی که آب گرم را به بخاری منتقل می‌کنند کم کم دچار رسوباتی می‌شوند که شبیه به گل است و به دیواره لوله می‌چسبند. بنابراین آب رادیاتور با هر بار عبوری که به‌طرف بخاری دارد مقداری رسوب و گل با خود به‌داخل رادیات می‌برد که این امر سبب گل آلود شدن آب آن است. بهتر است هر چند وقت یکبار لوله‌های بخاری ماشین را تمییز کنیم.

دلایل کثیف بودن آب رادیاتور

وجود کثیفی و رسوب در آب رادیاتور اصلی‌ترین دلیل ایجاد اختلال در این سیستم است. حتی این رسوبات ممکن است بر روی ترموستات هم اثر بگذارد در صورت پیشروی کثیفی و رسوبات در آب رادیاتور ممکن است به کانال‌های داخلی سرسیلندر و واشر سیلندر نفوذ کند و سبب سوختن سر سیلندر شود.

علت اصلی رسوب گرفتن آب رادیاتور

استفاده از آب شهری به‌جای آب رادیاتور یا همان آب مقطر دلیل اصلی کثیف شدن آب رادیاتور است. آب لوله‌های شهری دارای املاح معدنی است که به مرور زمان در سیستم‌های رادیاتور رسوب کرده و ته نشین می‌شود. این مواد ته نشین شده سرانجام مسیر عبور مایع خنک کننده را مسدود می‌کند. اگر در شرایطی هستید که به آب رادیاتور دسترسی ندارد سعی کنید از آب جوشیده سرد شده برای رادیات ماشین استفاده کنید.

کف کردن آب رادیاتور

اگر آب داخل رادیاتور کم باشد و یا اصلاً نباشد ممکن است مقداری کف در داخل آن دیده شود. نبود آب سبب فشار به واشر سرسیلندر و سوختن آن می‌شود. در این شرایط اگر بتوانید خودرو را روشن کنید و درب رادیاتور را باز بگذارید حباب‌هایی می‌بینید که از آن بیرون می‌آیند. رنگ کف معمولاً سفید است ولی در صورت وجود کثیفی و رسوب رنگ این کف در منافذ سیستم خنک کننده قهوه‌ای خواهد بود.

دلایل کم شدن آب 

 

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟
چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

آب رادیاتور ممکن است به‌دلایل زیر کم شود که شامل:

 • خرابی رادیاتور
 • سوراخ بودن رادیاتور
 • نشتی بخاری خودرو
 • وجود نشتی در شیلنگ رادیاتور
 • جوش آوردن رادیاتور
 • خرابی فن رادیاتور
 • سوختن واشر سر سیلندر
 • نشت آب از منبع انبساط
 • هوا گرفتن رادیاتور

آیا آب کولر گازی برای رادیاتور مفید است؟

در این زمینه نظرات مختلفی وجود دارد بعضی از افرد معتقدند که استفاده از آب کولر گازی برای رادیاتور خودرو می‌تواند جایگزین خرید آب رادیاتور بوده و حتی بهتر از آن می‌باشد. اما افرادی هستند که می‌گویند آب کولر گازی سمی است و اگر مدتی آن را در جایی نگه‌دارید  املاح و مواد ته نشین شده موجود  در آب را خواهید دید.

اگر آب رادیاتور خودرو با کیفیت باشد چه خاصیت‌هایی دارد؟

همان‌طوری که در بالا اشاره کردیم سیستم خنک کاری خودروها از قسمت‌هایی همچون  فن خنک کننده، رادیاتور، ترموستات، واتر پمپ، مجاری آب رسان، فشنگی پمپ و.. تشکیل شده که آب رادیاتور به‌عنوان سیستم سیال در این سیستم جاری است. خودروهای با توجه سیستم‌های مختلفی که دارند  دمای کارکردی گوناگونی را هم دارا می‌باشند. اگر این آب مشکلی نداشته باشد و حجم و  کیفیت آن مناسب باشد ویژگی‌های زیر را برای خودرو خواهد داشت:

 • جلوگیری از زنگ زدن منافذ موجود در سیستم
 • ضد خوردگی و دارای مواد آلی که نقش پر کننده منافذ در سیستم را دارند.
 • پایین آوردن نقطه انجماد آب و مانع از یخ زدگی می‌شود.
 • بالابردن نقطه جوش آب و جلوگیری از جوش آوردن در دمای جوش آب

کردیدک مرکز خرید معتبر انواع لوازم یدکی کیا

کردیدک سال‌هاست به‌عنوان یک فروشگاه معتبر در عرصه فروش انواع قطعات یدکی کیا و هیوندا فعالیت می‌کند. همه لوازم یدکی‌های موجود در این فروشگاه به‌صورت اصل و گارانتی دارهستند. خوشبختانه کردیدک توانسته به عنوان یک فروشگاه معتبر اینترنتی هم در میان مشتریان خود شناخته شود. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت این فروشگاه انواع لوازم یدکی کیا و قطعات هیوندا را همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و سفارش خرید خود را آنلاین و تلفنی انجام دهید. کارشناسان ما در فروشگاه حضور دارند تا به تمامی سؤالات شما در مورد خرید انواع لوازم یدکی کیا یا هیوندا پاسخ دهند تا شما بتوانید خریدی مطمئن و آسوده داشته باشید.مقالات مرتبط:

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در1400و 1402

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا

لوازم یدکی هیوندا سانتافه

لیست لوازم یدکی هیوندا