مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

در این مقاله به استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا می‌پردازیم. حتماً ما را تا انتها همراهی کنید تا ناگفته‌های مصرف سوخت را برایتان بازگو کنیم.  GTR  سازمان ملل متحد الزامات و رویه‌های آزمایشی مرتبط با عملکرد هماهنگ جهانی را مشخص می‌کند، اما مقررات اداری برای صدور گواهینامه توسط کشورها و به رسمیت شناختن متقابل آن‌ها را مشخص نمی‌کند. کشورهای عضو که GTR را پذیرفته‌اند موظفند آن را در قوانین ملی خود بگنجانند. در سال 2013 پس از چهار سال کار، اولین متن رسمی برای WLTP توسط GRPE تصویب شد. این تصمیم در سال 2014 توسط WP.29 تأیید شد. قطعات یدکی ارزان کیا را از کردیدک تهیه کنید. این مجموعه لوازم یدکی کیا را با بهترین کیفیت و قیمتی مقرون‌به صرفه در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

ساختار WLTP

این سیستم چهار بخش دارد. این بخش‌ها در میانگین سرعت پایین، سرعت معمول، سرعت بالا و سرعت خیلی بالا طراحی شده است. در هریک از این سرعت‌ها، خودرو باید چهار مانور مختلف شامل ایست ناگهانی، توقف و شتاب‌گیری را به انجام برساند. تست‌ها برای سبک‌ترین و سنگین‌ترین مدل خودرویی که از خط تولید خارج شود انجام می‌شود. در این تست‌ها خودرو‌ها بر اساس وزن و قدرت به سه کلاس اصلی تقسیم می‌شوند. WLTP قوانینی را وضع کرده است که شرایط مربوط به تست‌های توان‌سنجی و مقاومت حرکتی را کنترل می‌کنند. همچنین تعویض دنده، وزن اتومبیل، کیفیت سوخت، دمای محیط، نوع لاستیک و فشار آن بررسی می‌شود. وقتی که یک خودرو جدید وارد مراحل تست‌ می‌شود. از جنبه‌های خاصی بررسی می‌شود مثل: میزان آلایندگی، مصرف سوخت، انتشار CO2 و میزان مصرف انرژی برای سایر بخش‌ها از جمله قسمت‌های الکتریکی مقدار کربن دی‌اکسید تولید شده از پیشرانه وابسته است به میزان سوختی که درون محفظه موتور مشتعل می‌شود. یک گرم CO2 آزاد شده در هوا، ناشی از 0.043 لیتر سوخت سوزانده‌ شده به ازای هر 100 کیلومتر حرکت است. این یعنی خودرویی با میانگین مصرف 5.17 لیتر بر 100 کیلومتر، 120 گرم CO2 در هوا آزاد می‌کند.WLTP یک تست آزمایشگاهی است که میزان دقتش نسبت به NEDC خیلی بیشتر است اما هنوز هم محاسبه دقیقی از میزان گاز‌های منتشرشده از خودرو‌ها در شرایط حقیقی جاده‌ای ارائه نمی‌دهد. در این زمینه برای رسیدن به دقت بیشتر تولیدکنندگان و کارشناسان به سراغ مجموعه روش‌های بررسی میزان انتشار آلاینده‌ها در رانندگی حقیقی می‌روند. مجموعه‌ای که تکمیل کننده قوانین WLTP محسوب می‌شود.

مطابق این قوانین، خودروهای جدید اروپایی تغییراتی خواهند داشت مثل:

  • استفاده از مواد اولیه جدید با مقاومت حرارتی بیشتر در سیستم اگزوز و فناوری جدید کاتالیست
  • خودروهای بنزینی مجهز به فیلتر ذره‌ای جدید (PF) شوند.
  • نصب نسل جدید سنسور اکسیژن که ترکیب سوخت و هوا در سیلندر را دقیق‌تر کنترل می‌کند.

هدف اصلی از اجرای قوانین WLTP  اروپا

هدف از طراحی قوانین و استانداردهای آلایندگی WLTP و یورو 6 تولید پیشرانه‌های پاک‌تر و کم مصرف‌تر است که بر اساس آن خودروهای تولید شده باید فیلترهای ذره‌ای داشته باشند. اما این خودروهای جدید با بنزین موجود در تمامی کشورها همخوانی ندارند. بر اساس استاندارد بنزین‌های اروپا، میزان گوگرد سوخت باید 10ppm باشد ولی در واقعیت در بنزین کشور استرالیا این مقدار 50ppm و در بنزین معمولی تا 150ppm هم می‌رسد. پس نتیجه می‌گیریم که کشورهای غیر اروپایی برای استفاده بهینه از خودروهای اروپایی باید استانداردهای آلایندگی یورو 6 و قوانین داخلی مصرف سوخت را اعمال کنند و کیفیت بنزین را به بالاترین سطح برسانند. کردیدک با سابقه طولانی در حوزه عرضه لوازم یدکی کیا در تهران برای ارائه مشاوره در زمینه تهیه قطعات مورد نیاز شما بهترین تیم کارشناسی را جمع‌آوری کرده است.

میزان مصرف گاز در اورپا

 

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا
مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

علی‌رغم کاهش تولید و افزایش تقاضا، واردات در سه ماهه اول کاهش یافت و مجموع خالص واردات گاز خارج از اتحادیه اروپا در مجموع به 78.5 میلیارد متر مکعب رسید که نسبت به سال گذشته 3 درصد کاهش داشت. این کاهش نشان می‌دهد که اکثر افزایش تقاضا در سه ماهه توسط ذخیره‌سازی اتحادیه اروپا برآورده شده است و سایت‌ها در سراسر اروپا به طور قابل توجهی در ماه‌های اول سال 2021 کاهش یافته‌اند. پنج واردکننده بزرگ اتحادیه اروپا در سه ماهه اول آلمان (22 میلیارد مترمکعب)، ایتالیا (17 میلیارد مترمکعب)، فرانسه (10 میلیارد مترمکعب)، اسپانیا (8 میلیارد مترمکعب) و بلژیک (6 میلیارد مترمکعب) بودند که با هم بیش از 85 درصد از کل واردات را تشکیل می‌دهند. واردات خالص گاز اتحادیه اروپا در سه ماهه اول 2021 مانند فصل‌های گذشته، روسیه بزرگترین تأمین کننده گاز اتحادیه اروپا بود و سهم گاز خط لوله روسیه در واردات گاز خارج از اتحادیه اروپا 45 درصد بود که نسبت به 41 درصد در سه ماهه اول 2020 افزایش داشت. سهم LNG از کل واردات گاز اتحادیه اروپا 19.6 درصد بود که در مقایسه با سال گذشته 8 واحد درصد کمتر بود.

مقایسه مصرف بنزین در ایران و جهان

بر اساس آمار وزارت نفت، ذخایر گاز طبیعی ایران حدود 1201 تریلیون فوت مکعب (34.0 تریلیون متر مکعب) یا حدود 17.8 درصد از کل ذخایر جهان است که 33 درصد آن به صورت گاز همراه و 67 درصد به صورت غیر مرتبط است. میدان‌های گازی این کشور پس از روسیه دومین ذخایر بزرگ جهان را دارد. از آنجایی که تقریباً 5850 فوت مکعب (166 مترمکعب) گاز برای برابری با محتوای انرژی یک بشکه (0.16 مترمکعب) نفت لازم است، ذخایر گاز ایران معادل حدود 205 میلیارد بشکه (3.26×1010 متر مکعب) نفت است. اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، ذخایر گاز اثبات شده ایران را تا سال 2016، 1201 تریلیون فوت مکعب (34.0 تریلیون متر مکعب) تخمین زد که این کشور را در رتبه دوم جهان قرار می‌دهد.

مقایسه شاخص های مصرف سوخت و آلایندگی خودرو

 

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا
مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

یکی از جهت گیری‌های گسترش پایه سوخت حمل و نقل جاده‌ای، استفاده از گاز مایع همراه با بنزین و سوخت دیزل است. یکی از راه‌های گسترش استفاده از LPGتقویت موتور خودرو با سیستم تزریق بنزین به سیستم منبع تغذیه LPG  است. چنین تجهیزاتی به ویژه در خودروهای شخصی استفاده می‌شود. این به دلیل تمایل صاحبان خودرو به کاهش هزینه‌های سوخت است، زیرا هزینه LPG به طور سنتی کمتر از قیمت بنزین است و فرآیند مقاوم سازی نیازی به تغییرات قابل توجهی در طراحی ندارد. گسترش فرآیند مقاوم‌ سازی با افزایش تعداد ایستگاه‌های خدماتی که در تبدیل خودروها به سوخت گازی دخیل هستند، تسهیل می‌شود. شبکه پمپ بنزین‌ها به طور مداوم در حال رشد است. میانگین مصرف جهانی سوخت بین سال‌های 2017 و 2019 تنها 0.9 درصد بهبود یافته است، در مقایسه با کاهش میانگین سالانه 2.6 درصدی بین سال‌های 2010 و 2015 برای غلبه بر پیشرفت کند، سیاست‌های تهاجمی برای مقابله با افزایش میانگین اندازه خودرو لازم است. استانداردهای بلند پروازانه مصرف سوخت یا انتشار CO2 به تمرکز سیاست در حمایت و تسریع در جذب گسترده خودروهای کم مصرف‌تر نیاز دارد. سیاست‌هایی که با رشد مداوم وزن و قدرت خودرو مقابله می‌کنند نیز باید اجرا شوند و سوخت جاده‌ها باید مشمول مالیات شوند که منعکس‌کننده تأثیر آن بر سلامت مردم و آب و هوا باشد. کردیدک برای راحتی و آسایش شما مشترین عزیز امکان خرید آنلاین لوازم یدکی کیا را از طریق سایت فراهم کرده است. در صورت ارسال قطعات یدکی کیا و مشاهده هر گونه مشکل می‌توانید بسته را مرجوع و آن را تعویض کنید.بیشتر بخوانید:

تعمیر موتور کیا سراتو و کیا اپتیما

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا