آب بندی خودرو صفر کیلومتر چطور است؟

برای افرادی که به تازگی خودرو صفر کیلومتر و نویی خریداری کرده‌اند، این دغدغه را دارند که آب بندی خودرو صفر کیلومتر چطور است؟ چگونه می‌توان ماشین صفر کیلومتر را آب بندی کرد؟ تفاوت میان آب بندی خودرو داخلی و ماشین‌های خارجی چیست؟ در این بحث می‌خواهیم به سؤالات مطرح شده پاسخ دهیم تا بتوانید آشنایی بیشتری با آب بندی ماشین پیدا کنید و به خوبی آن را آب بندی کنید. سعی کنید تمامی نکات گفته شده را رعایت کنید تا آسیبی به موتور خودرو نو شما وارد نشود.

اگر خودرو شما مدل کیا است ما فروشگاه معتبری به نام کردیدک به شما معرفی می‌کنیم تا در صورت نیاز لوازم یدکی کیا مورد نیاز را از این فروشگاه تهیه کنید.

همه قطعات یدکی موجود در این فروشگاه اصل و دارای ضمانت نامه می‌باشند. شما می‌توانید با مراجعه حضوری به این فروشگاه یا از طریق وب سایت، طیف وسیعی از انواع محصولات و قطعات کیا را همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و سفارش خرید خود را به راحتی به‌‎صورت تلفنی یا آنلاین انجام دهید.

آیا خودرو صفر کیلومتر جدید نیاز به آب بندی دارد؟

بعضی از افراد معتقد هستند که شیوه ساخت خودروهای امروزی دیگر مانند قدیم نیست و نیاز چندانی به آب بندی ندارند. ولی موتورهای جدید هم نیاز به آب بندی دارند و این کار برای هزار کیلومتر اولی که خودرو طی می‌کند اهمیت ویژه دارد.

مطالعه دفترچه راهنما یا همان کاتالوگ ماشین، به خوبی شما را راهنمایی می‌کند. در دفترچه راهنمای بعضی از خودروهای مدل بالا می‌نویسد که نیاز به آب بندی ندارند.

یعنی اگر ماشینی از مدل کیا یا هیوندا خریداری می‌کنید، نیازی به همان رسیدگی اولیه و آب بندی نیست. اما خودروهای داخلی ایران از هر مدلی که باشند باید آب بندی شوند، مگر اینکه در داخل دفترچه راهنمای ماشین قید شده باشد که نیازی به آب بندی ندارد.

خودروهای معمولی صفر کیلومتر برای رسیدگی به بخش‌ها و قطعات مختلف نیاز به آب بندی دارند. اگر اصول این کار را به‌درستی روی ماشین خود انجام دهید، هم از هزینه‌های احتمالی تعمیر در آینده کم می‌شود و هم ماندگاری ماشین بسیار بالاتر می‌رود.

روشهای آب بندی ماشین صفر کیلومتر چگونه است؟

 

آب بندی خودرو صفر کیلومتر چطور است؟
آب بندی خودرو صفر کیلومتر چطور است؟

برای آب بندی ماشین نو باید با ماشین خالی، با دورموتور و فشار متفاوت رانندگی کنید. یعنی بهتر است ماشین خالی باشد و  مخصوصاً در 300 کیلومتر اول با فشار و دورموتورهای مختلف با ماشین حرکت کنید.

سعی کنید با دور موتور 2000، 3000 و 500 رانندگی کنید. با اینکار در زمان فشار آوردن به پدال گاز اجازه می‌دهید که موتور نیز استراحت کند و آسیبی نبیند. با کمی استراحت دادن به موتور دور آن پایین می‌آید.

حرکت کردن دائم با دور بالا باعث فشار و آسیب زیاد به موتور خودرو صفر می‌شود. در زیر به‌طور مفصل‌تری درباره آب بندی قطعات ماشین نو توضیح می‌دهیم:

بررسی موتور

ابتدا کاپوت را بالا زده و با بررسی موتور ببینید که آیا همه چیز مرتب و روبه راه است؟  بخش‌های مربوط به باطری، سیم کشی، اوضاع مخزن، لوله و فیلترها را بررسی کنید. اگر خودتان خیلی سر در نمی‌آورید از یک تعمیر کار قابل اعتماد بخواهید نگاهی به آنها بیندازد.

روغن داخل مخزن را چک کنید

همیشه برای آب بندی ماشین باید روغن‌های مختلف داخل مخازن خودرو بررسی شوند. توجه داشته باشید که از روغن با کیفیت استفاده شده باشد.

زیرا روغن بی‌کیفیت اثرات منفی روی عملکرد ماشین دارد. کارشناسان می‌گویند بهتر است پس از هر 12 هزار کیلومتر روغن ماشین عوض شود.

اگر به‌دلیل سهل انگاری در تعویض روغن به موتور فشار وارد شود و آسیب ببیند، فشارهایی به دیگر قطعات وارد می‌شود که ممکن است جبران ناپذیر باشد.

سعی کنید روغن موتور مورد استفاده معدنی یا مینرال باشد

توصیه می‌شود روغن موتوری که استفاده می‌کند معدنی یا مینرال باشد. سعی کنید پس از هر 6500کیلومتری که طی می‌کنید، برای آب بندی موتور از روغن معدنی استفاده کرده تا موتور دچار افت کمپرس نشده و رینگ پیستون‌ها به‌خوبی دیواره سیلندر را آب بندی کنند.

چند توصیه مهم در مورد آب بندی ماشین صفر کیلومتر

  • پس از روشن کردن ماشین و استارت زدن زیاد گاز ندهید.
  • از ترمز کردن‌های ناگهانی بپرهیزید، زیرا فشار زیادی به ماشین وارد می‌کند.
  • در طول رانندگی با خودرو صفر شتاب ناگهانی نگیرید.
  • از رانندگی کردن در جادهای ناهموار، گل آلود، پرپیچ و خم بپرهیزید.
  • تا مدت طولانی به‌صورت یکنواخت رانندگی نکنید.
  • در سرعت‌های زیاد با دنده سنگین رانندگی نکنید.
  • در هزار کیلومتر اول یدک کش هیچ خودرویی نشوید.

با رعایت نکات گفته شده می‌توانید تا حدی اطمینان داشته باشید که آب بندی خوبی برای موتور انجام شده و آسیبی به ماشین وارد نمی‌شود.

نگاهی بر آب بندی خودرو صفر کیلومتر اتوماتیک

 

آب بندی خودرو صفر کیلومتر چطور است؟
آب بندی خودرو صفر کیلومتر چطور است؟

یکی از نکات مهم در آب بندی ماشین‌های اتوماتیک، توجه به مایعات ماشین و دور موتور خودرو است. برای چنین خودروهایی چک کردن و تعویض روغن موتور و آب رادیاتور بنابر دستورات دفترچه راهنما باید انجام شود.

برای تعویض مایعات و روغن موتور لازم است از تعمیرکار حرفه‌ای و متخصص با عملکرد این ماشین‌ها کمک گرفت. تعویض روغن موتور ماشین اتوماتیک باید پیش از رسیدن به 1000 کیلومتر انجام بگیرد و از فیلتر روغن مناسب برای افزایش کارایی ماشین استفاده شود.

به‌طور کلی برای آب بندی انواع خودرو اتوماتیک خارجی توصیه می‌شود در کیلومترهای 80، 500 و 2000تعویض روغن انجام بگیرد. این کار برای براده برداری‌های داخل موتور بسیار لازم است و از بروز بسیار از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری می‌کند.

 

در پایان باید بگوییم که آب بندی ماشین‌های صفر داخلی در 300کیلومتر اول بسیار مهم و حیاتی است. لازم است این مقدار را با سرعت متوسط، بدون شتاب گیری و بسیار نرم حرکت کنید.

خوشبختانه بسیار از ماشین‌ها با دقت بیشتری تولید می‌شوند. اما با این وجود ممکن است در مسیر رسیدن به دست مشتری اشتباهات کوچک داخلی نیز داشته باشند.

قرار نگرفتن درست یک قطعه در جای خود، شل بودن بعضی از پیچ‌ها و.. ممکن است در اثر یک بی احتیاطی حادثه ساز شود. با بررسی‌های درست و آب بندی مناسب اگر مشکلی هم باشد، سریع متوجه خواهید شد و به راحتی می‌توانید آن را رفع کنید.

کردیدک فروشگاهی معتبر و خوشنام در فروش انواع لوازم یدکی کیا

فروشگاه کردیدک با داشتن چندین دهه سابقه در عرصه فروش انواع قطعات یدکی کیا توانسته است به عنوان یک فروشگاه معتبر در میان مشتریان خود شناخته شود.

همه لوازم و قطعات در این فروشگاه وارداتی و اصل بوده و  مشتریان می‌توانند با خیالی آسوده آن را برای خودرو خود تهیه کنند. کارشناسان ما در فروشگاه آماده هستند تا به سؤالات پاسخ داده و با توجه به تجربیات چندین ساله خود شما را راهنمایی کنند. همه سفارشات در کمترین زمان ممکن و با بهترین شیوه بسته بندی در هر نقطه‌ای از ایران برای شما ارسال خواهد شد.بیشتر بخوانید:

بهترین خودروهای 2021

اپتیما 2020 کیا موتور

هیوندا سانتافه 2020

کیا سورنتو

هیوندای سوناتا 2019

کیا سراتو 2019

هیوندای آزرا 2020

کیا استینگر 2020

هیوندای النترا 2020

هیوندای النترا 2021

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

هیوندا سوناتای YF خودروی محبوب هیوندا در ایران