دلیل کار نکردن بخاری هیوندا و کیا

در این مقاله به بررسی دلیل کار نکردن بخاری هیوندا و کیا می‌پردازیم همراه ما باشید تا پاسخ سؤالات خود را پیدا کنید. احتراق سوخت‌های فسیلی درون محفظه موتور خودرو باعث تولید حرارت زیادی می‌شود. این حرارت عملکرد بهینه موتور و گرم کردن آن را در پی دارد. سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خودروها با هم در ارتباط هستند و عملکرد نامناسب صحیح هر کدام می‌تواند به طور مستقیم بر دیگری نیز مؤثر باشد. برای اینکه سیستم‌ها درست کار کنند باید موتور ماشین خوب داغ شود بعد خنک کننده در اطراف گرما در اثر برخورد با هوای محیط خنک می‌شود و بخشی از آن هم برای گرم کردن فضای داخل خودرو توسط دریچه‌های روی هدایت می‌شود.

گرم شدن ماشین توسط بخاری با استفاده از گرمای آب موتور انجام می‌شود. آب رادیاتور این گرما را به خود جذب می‌کند و بخشی از آن به رادیاتور بخاری ماشین راه پیدا می‌کند. با وارد شدن گرما به رادیاتور بخاری فن خودرو  جریان هوای گرم را به سمت داخل کابین حرکت می‌دهد. خودروهای قدیمی که رادیاتور از مس و یا برنج ساخته می‌شد مراحل گرم شدن خودرو زمان‌بر بود اما در خودروهای امروزی از آلومینیوم در ساخت رادیاتور استفاده می‌شود و به دلیل بالا بودن ارتباط حرارتی آلومینیوم بخاری ماشین سریع‌تر گرم می‌شود. برای خرید لوازم یدکی کیا و اطلاع از قیمت انواع لوازم یدکی کیا با واحد فروش کردید تماس بگیرید.

علت کم شدن گرمای بخاری خودرو

 

دلیل کار نکردن بخاری هیوندا و کیا
دلیل کار نکردن بخاری هیوندا و کیا

گفتیم که اساس کار بخاری ماشین استفاده از گرمای آب موتور برای گرم کردن خودرو است. برخی معتقدند که این موضوع باعث فشار به موتور خودرو می‌شود اما در واقع بخاری خودرو از گرمایی استفاده می‌کند که به طور عادی هدر می‌رود و هیچ فشاری بر موتور یا تأثیری در مصرف بنزین ندارد. همه خودروها مجهز به رادیاتوری هستند که با گرم شدن آب و عبور هوا از خلال رادیاتور هوای گرم شده را به داخل خودرو می‌فرستد.

1. خرابی فن بخاری خودرو: در این حالت رادیاتور به درستی کار می‌کند اما تبادل حرارتی انجام نمی‌شود. برای بررسی فن بخاری باید آن را تست کرد و اگر ایرادی داشت به سرعت تعمیر یا تعویض شود. اگر آب موتور کافی نیست سطح آن بیش از حد پایین است باید مقدار کافی آب در رادیاتور اضافه کنید. نسبت به هوا گیری و یا احیاناً نشت یابی رادیاتور هم اقدام کنید.

2. خرابی ترموستات خودرو: ترموستات تغییر مسیر آب و استفاده از گرمای آن را به عهده دارد. اگر ترموستات به درستی عمل نکند تعادل دمایی مختل می‌‌شود.

3. بوی نامطبوع در بخاری خودرو: این ایراد می‌تواند به دو دلیل عمده داشته باشد: عدم درز بندی مناسب پوسته فن، نشت آب از رادیاتور بخاری. اگر پوسته فن درز بندی درستی نداشته باشد هوای اطراف آن وارد کابین شده و باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود. بنابراین واشرها و درزها چک کنید. برای جلوگیری از نشت آب از شبکه گرمایی شیلنگ‌های ورودی به سیستم را بررسی کنید. رادیاتور را بررسی کنید تا مطمئن شوید سوراخ و ایرادی نداشته باشد.

4. اشکال در دریچه‌های بخاری: وجود اشکال در دریچه‌های هوا مانع از ورود گرما به کابین می‌شود. دریچه‌ها را حتماً بازبینی قرار کنید. برای رفع این عیوب اگر تجربه کافی ندارید بهتر است از تعمیرکاران با تجربه کمک بگیرید.

5. خرابی واتر پمپ موتور: گاهی بخاری خودرو هنگام حرکت در دور بالای موتور گرمای مورد نیاز را به خوبی تأمین می‌کند، اما با توقف خودرو که دور موتور پایین می‌آید شدت گرما کم شده و از بخاری باد سرد خارج می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل ضعف در عملکرد واتر پمپ خودرو باشد که به دلیل رسوب گرفتکی و یا خورده شدن پره‌ها، نمی‌تواند انرژی لازم برای گردش مایع خنک کننده در سیستم را فراهم کند.

دلیل خروج باد سرد از بخاری خودرو

بسیاری از رانندگان از گرمای کم بخاری شکایت دارند این عیب چند دلیل داشته باشد:

  • در رادیاتور تبادل حرارتی گرما و هوا به درستی انجام نمی‌شود که شاید دلیل آن خرابی رادیاتور یا گرفتگی مجاری آن باشد. در این مواقع باید رادیاتور را عوض کنید یا مجاری آن را تمیز کنید تا ایراد برطرف شود.
  • ممکن است شیلنگ آبی که به رادیاتور وصل است گرفته باشد و آب داغ موتور در شبکه گرمایی رادیاتور به درستی جریان نداشته باشد. در این حالت هم تبادل دمایی در رادیاتور به درستی انجام نمی‌شود. پس حتماً شیلنگ و اتصالات را بررسی کنید.

دلیل روشن نشدن خودرو در هوای سرد

هوای سرد روی باتری، سیستم سوخت رسانی، موتور استارتر، دینام، روغن و کاربراتور تاثیر دارد و ممکن است باعث شود ماشین روشن نشود. اگر ماشین شما در هوای سرد کار نمی‌کند احتمال وجود مشکل در باتری ماشین زیاد است. هنگام چرخاندن سویچ متوجه صدای ضعیف غر غر می‌شوید اما موتور استارت نمی‌خورد؟ به احتمال زیاد باتری خودرو ضعیف است. اگر هیچ صدایی نمی‌شنوید ممکن است باتری تخلیه شده یا کابل‌های باتری شل شده باشند.

درجه حرارت پایین در ذخیره برق باتری تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش توانایی شارژ باتری می‌شود. اگر باتری ضعیف و معیوب باشد و یا عمری بیش از ۳ سال داشته باشد در زمستان و هوای سرد به طور کامل توان خود را از دست می‌دهد و باید آن را تعویض کنید. اگر خیلی از ماشین خود استفاده نمی‌کنید، بهتر است حداقل هفته‌ای یکبار برای شارژ شدن باتری آن را روشن کنید.

معیوب بودن دینام

 

دلیل کار نکردن بخاری هیوندا و کیا
دلیل کار نکردن بخاری هیوندا و کیا

شاید دلیل استارت نخوردن خودرو معیوب بودن دینام باشد. دینام با روشن شدن ماشین باتری شما را شارژ می‎کند و اگر مشکل داشته باشد دیگر باتری شارژ نمی‌شود. پس اگر از سلامت و نو بودن باتری خودرو مطمئن هستید احتمال دارد مشکل از دینام باشد.

خاموش شدن ماشین بعد از استارت در هوای سرد نشان از مشکل داشتن دینام است. از دیگر نشانه‌های دینام معیوب چشمک زدن چراغ‌های آمپر و جلو، حرکت با ریپ و احساس بوی سوختگی است. از آن جایی که دینام به باتری و موتور وصل است تعویض و بررسی آن کار تخصصی است. برای مشاهده لیست محصولات و لوازم یدکی کیا به سایت کردیدک مراجعه کرده یا با متخصصان این مجموعه تماس بگیرید تا شما را در خرید بهتر با قیمت مقرون به‌صرفه راهنمایی کنند. کردیدک ارائه دهنده انواع لوازم یدکی کیا و هیوندا با بهترین کیفیت و خدمات پس از فروش در خدمت شما مصرف کنندگان عزیز است.

مشکل سوخت رسانی خودرو

شاید سیستم سوخت خودرو دچار مشکل باشد. مثلاً ممکن است به آب آلوده شود به این صورت مشکل احتراق رخ می‌دهد و اگر آب یخ بزند موتور روشن نمی‌شود. این مشکل بیشتر در شلنگ‌های سوخت به چشم می‌خورد که بسیار باریک هستند و ممکن است با یخ زدن دچار انسداد شوند.

آیا بخاری خودروی شما درست کار می‌کند؟

سیستم بخاری ساده‌تر کولر است. موتور خودرو گرمای زیادی تولید می‌کند که می‌توان آن برای گرم کردن داخل ماشین هم استفاده کرد. اصلی‌ترین دلیل خرابی بخاری خودرو کمبود گرمای تولید شده است. اگر رادیاتور کار خود را درست انجام ندهد  انتقال حرارت به درستی انجام نمی‌شود و بخاری ماشین فضای داخل گرم نمی‎کند.مقالات مرتبط:

چرا آب رادیاتور تغییر رنگ می دهد؟

نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی در1400و 1402

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

مقایسه استاندارد مصرف سوخت WLTP ایران با اروپا

مقایسه دو کمپانی هیوندا و کیا

4 نشانه خرابی موتور کیا

فروشگاه لوازم یدکی کیا اپتیما

خرید لوازم یدکی کیا وارداتی 2010 تا 2020

فروشگاه پخش لوازم یدکی کیا اسپورتیج

لوازم یدکی کیا سراتو آنلاین و کاملا معتبر

اپتیما 2020 کیاموتور

لوازم یدکی کیا

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا

لوازم یدکی هیوندا سانتافه

لیست لوازم یدکی هیوندا