4 نشانه خرابی شاتون و پیستون هیوندا

4 نشانه خرابی شاتون و پیستون هیوندا وجود دارد که با دیدن این علائم، باید سریع  خودرو را متوقف کرده و به‌یک تعمیرکار متخصص نشان داد، تا در صورت‌ لزوم قطعه را تعمیر و یا تعویض نماید.

تعریف و بررسی شاتون

شاتون جزء قطعات کلیدی خودرو بوده که قطعه‌ای فولادی و جان سخت است، با وجود محکم بودن به‌دلیل بعضی از عومل که به آن خواهیم پرداخت، از خرابی مصون نبوده و شکستن این قطعه می‌تواند خسارت‌های جدی را به‌خودرو وارد نماید. بعضی از مواقع دیده شده است که پس از شکستن شاتون، قطعه فلزی موجود در پیشرانه موتور به‌خارج از خودرو پرتاب شده‌اند. شاتون از یک طرف به میل‌لنگ و از طرفی دیگر به پیستون متصل می‌باشد. وظیفه شاتون انتقال حرکت بالا و پایین پیستون به میل‌لنگ است. با توجه به‌شکل و طراحی میل‌لنگ، لنگ‌های متحرک آن موجب تبدیل حرکت عمودی به‌حرکت دایره‌ای شاتون می‌شود. با ما همرا ه باشید تا شاتون و عواملی خرابی و نشانه‌های آن را بیشتر بشناسید.

دلایل خرابی شاتون

همان‌طوری‌که قبلا اشاره کردیم شاتون قطعه‌ای بسیار سخت بوده که از جنس فولاد است.عواملی وجود دارند که نرخ خرابی این قطعه را بالا می‌برند که در زیر به این موارد اشاره می‌کنیم:

کیفیت پایین شاتون:

نامرغوب بودن و کیفیت پایین شاتون از عواملی است که به‌شکستگی یا خرابی آن منجر خواهد شد.

استفاده از دنده معکوس در سرعت بالا:

در سرعت بالای خودرو، استفاده نادرست از دنده معکوس موجب آسیب به آن می‌شود.هر چند انجام این‌کار برای کلیت خودرو مناسب نخواهد بود.

تنظیم نادرست:

در صورتی‌که اتصال شاتون به میل‌لنگ و پیستون به‌درستی و با دقت انجام نشود و شاتون به‌خوبی تنظیم نشود خرابی این قطعه حتمی خواهد بود.

وقوع تصادفات شدید:

تصادفات شدید مخصوصاً اگر از سمت جلوی ماشین اتفاق بیفتد موجب شکستن و خرابی شاتون می‌شود.

اختلال در سیستم روانکاری:

روانسازی قطعات متحرک خودرو امری مهم و اساسی محسوب می‌شود. در صورتی‌که روانکاری شاتون مناسب نباشد و یا مختل شده باشد احتمال خرابی آن بسیار زیاد می‌شود

ضربات شدید پیستون:

زمانیکه ضربات وارد شده از پیستون به شاتون بیش از مقدار معمول باشد، ممکن است شاتون شکسته شود. این ضربات شدید معمولا بر اثر احتراق غیرعادی یا زودرس سیلندرمی‌باشد. شکستگی یا خرابی شاتون می‌تواند به موتور ماشین خسارت‌های زیادی را وارد کرده و موجب صرف هزینه‌ای فراوان برای تعمیر خودرو شود. توصیه می‌شود که با جدی گرفتن علائم و در نظر گرفتن عوامل خرابی شاتون هرزگاهی با مراجعه به یک مکانیک ماهر خودرو خود را چک نمایید. شرکت کرد یدک ارئه دهنده بهترین و مرغوب‌ترین قطعات شاتون هیوندا است.

بررسی نشانه‌های خرابی شاتون

4 نشانه خرابی شاتون و پیستون هیوندا
4 نشانه خرابی شاتون و پیستون هیوندا

خرابی این قطعه از خودرو به‌دلیل استحکام بسیار زیاد به‌ندرت اتفاق می‌افتد، به‌طور معمول در تصادفات شدید و دلایلی که در بالا ذکر کردیم موجب تعویض این قطعه می‌شود. از نشانه های خرابی شاتون  به‌موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • زمانیکه خودرو در حال حرکت و نباشد با شنیدن صداهای اضافی از سمت پیشرانه آن، که با بالا رفتن دور موتور این صدا بیشتر شود نشان دهنده خرابی شاتون است.
  • اگر روانکاری و مقدار روغن شاتون اشکال پیدا کند این قطعه همرا با صدای اضافی کار خواهد کرد، مانند شنیده صدای کوبش دو قطعه به‌هم و یا صدای تق تق
  • در مواردی دیده شده که شکستن شاتون ممکن است موجب ریختن روغن موتور به‌بیرون گردد، و در موارد بسیار نادری موجب پرتاب شدن برخی از قطعات‌ فلزی به‌کار رفته در موتور به‌‌بیرون شود.
  • آسیب دیدن سیلندر موتور و از کار افتادن کامل آن که معمولا به‌دلیل بریدن یا شکستن شاتون اتفاق می افتد.

با مشاهده نشانه‌های نام برده در خودروی خود بهترین‌کار مراجعه به تعمیر‌گاه و مشورت با افراد آگاه و متخصص در این زمینه است، تا بتوانید با اعتماد و آگاهی اقدام به تعمیر یا تعویض این قطعه نمایید. در صورتی‌که نیاز به فراهم نمودن قطعه برای خودرو داشتید می‌توانید با کرد یدک تماس گرفته و بهترین و استانداردترین قطعه وشاتون کیا را برای ماشین خود تهیه کنید.

نکته قابل توجه در زمان خرابی شاتون

لازم به ذکر است که هر زمانی که احساس می‌کنید خرابی  خودرو شما به‌دلیل اختلال در سیستم پیشرانه به‌خصوص شاتون است، سریع خودرو را متوقف کرده و آن را خاموش نمایید. خودرویی که  به موتورش آسیب وارد شده به‌هیچ عنوان شروع به استارت‌زدن نکنید. در صورت استارت‌زدن بی‌جا سبب آسیب بیشتر و بروز مشکلات بدتری نیز می‌شود. در مورد آسیب شاتون باید بدانید روشن کردن خودرو موجب آسیب به سایر قطعه‌ها و حتی یا تاقان‌ها نیز منجر می‌شود.

پیستون خود رو چه قطعه‌ای است؟

یکی از قطعات مرتبط با شاتون، قطعه پیستون است که استوانه‌ای شکل بوده و بعد از احتراق سوخت به‌ بالا و پایین حرکت می‌کند. با بالا رفتن پیستون سوخت متراکم شده و بعد از انفجار به پایین حرکت می‌نماید. این قطعه در زمان حرکت بسیارگرم می‌شود و دمای آن بالا می‌رود. ساختار آن به‌شکلی است که  زمان منبسط شدن کمی تغییر پیدا می‌کند. حرکت پیستون به میل‌لنگ منتقل شده و تبدیل به‌حرکت دورانی می‌شود، زمانیکه اصطکاک میان سیلندر و پیستون زیاد باشد این قطعه به‌درستی حرکت نمی‌کند و منجر به آسیب‌های زیادی خواهد شد.

جنس پیستون

قطعات پیستون به‌طور معمول از چدن یا آلمینیوم ساخته می‌شوند. پیستون چدنی دارای وزن و مقاومت بالایی است که در موتورهای دیزلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.در خودروهای سبک و سواری از پیستون آلمینیومی استفاده می‌شود، که این قطعه داری وزن کم  و توان انتقال حرارتی بالایی برخوردار می‌باشد این نوع از پیستون به دو روش ریخته‌گری و آهنگری تولید می‌شود. پیستون ریخته‌گری سوراخ سوراخ بوده و در مقابل پیستون آلمینیومی که با روش آهنگری ساخته شده توانایی لازم را ندارد، در صورتی‌که پیستون آلمینیومی دارای توان بالا و بدنه فشرده‌ای می‌باشد. این قطعات کوچک دارای نقشی اساسی در خودرو می‌باشند تا آنجایی که به پیستون قلب موتور نیز می‌گویند. در صورتی‌که علایم خرابی پیستون را مشاهده کردید، سعی کنید در اسرع وقت به‌مکانیک مراجعه کرده تا به موتور خودروی شما آسیب جدی وارد نشود.

دلایل خرابی پیستون خودرو

4 نشانه خرابی شاتون و پیستون هیوندا
4 نشانه خرابی شاتون و پیستون هیوندا
  • ذوب‌شدن
  • کیفیت پیستون
  • خرابی رنگ‌ها
  • شکستگی و ترک خوردگی

مهم‌ترین علائم و نشانه‌های خرابی پیستون

پیستون در موتورهای مدرن ساخته می‌شود به این ‌دلیل‌که دوام بیشتر داشته باشند، اما در بعضی از شرایط ممکن است که این قطعات نتوانند عملکرد خوب خود را نشان دهند و دچار مشکل شوند. مشخص‌تر علائم خرابی پیستون به‌موارد ذیل می‌توان اشاره نمود:

پوسیدگی حلقه‌های پیستونی

به‌دلیل پوسیدگی پیستون مهر بین سیلند و پیستون در هوا محکم نمی‌ماند، به این خاطر روغن از میل‌لنگ پیستون گذشته و وارد محفظه سوخت می‌شود. در نتیجه سطح روغن افت پیداکرده و دود سفیدی از خنک‌کننده بالا می‌آید.

گیرکردن تسمه‌تایم

کنترل و تنظیم حرکت پیستون‌ها و واشرها برعهده تسمه‌تایم است. با گیرکردن تسمه‌تایم و به‌هم خوردن آن، ممکن است برای ماشین حوادث ناگواری رقم بخورد. تعویض به‌موقع این قطعه دارای اهمیت زیادی است و نباید آن را به‌تعویق انداخت.

پیستون سوخته

با بر داشتن قسمت بالایی موتور می‌توان پیستون سوخته را مشاهده کرد. پیستون سوخته دارای نشانه‌های ذوب و داغ شدن می‌باشد، که یک سوراخ بزرگ در آن به‌وجود آمده است. این موارد زمانی به‌وجود می‌آیند که چیزی آلاینده‌دار وارد ماشین شده و یا جرقه احتراق سوخت به‌خوبی زده نشده باشد.

کشیده شدن پیستون

زمانیکه با گرم‌شدن موتور سر و صدار ازبین نرود احتما پوسیدگی سیلندر یا پیستون وجود دارد. پیستون صدادار به‌دلیل فاصله میان دیواره سیلندر و پیستون ایجاد می‌شود.

پیستون ترک‌خورده

علت پیستون ترک‌خورده خرابی سیستم چرخش گاز، اگزوز و یا استفاده طولانی مدت از سوخت بی‌کیفیت می‌باشد.

هر قطعه در خودرو نقشی خاص و مخصوص به‌خود را برعهده دارد در حالی‌که نقش یکی پر رنگ و دیگری کمی کمرنگ‌تر است. در این میان قطعاتی مانند شاتون و پیستون داری نقش اساسی و مهم دارند، بی‌توجهی به خرابی آن‌ها خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای ماشین به‌همراه خواهد داشت. فروشگاه کرد یدک ارائه دهنده قطعات اصلی هیوندا و کیا از جمله شاتون هیوندا، شاتون کیا، کیا موتور پیستون هیوندا، هیوندای پیستون کیا وکیا موتور با بهترین کیفیت به‌شما مشتریان عزیز می‌باشد.کردیدک شما را دعوت می‌کند به مطالعه این مقالات. با ما همراه باشید:

نکات کاربردی واتر پمپ هیوندا

چطور قطعات اصلی خودرو را بشناسیم؟