علائم خرابی در خرطومی هواکش هیوندا آوانته

در این مقاله علائم خرابی در خرطومی هواکش هیوندا آوانته را با هم بررسی می‌کنیم لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طراحی سیستم هواکش خودرو به این شکل است که هوا از جلوی خودرو وارد لوله هواکش خودرو شده، آلودگی‌ها گرد و غبار را توسط فیلتر هوا می‌گیرد بعد هوا به دریچه گاز می‌رسد. سیستم مکش هوای خودرو تنها راه تنفسی پیشرانه بوده و وظیفه تأمین هوای تازه بدون ذرات برای سیلندرها را بر عهده دارد. دریچه گاز هم سیستم مکش هوا قرار دارد بنابراین نوعی عضو کنترلی نیز محسوب می‌شود.

در بیشتر خودروها سیستم مکش هوا از دریچه ورودی، محفظه فیلتر هوا، محفظه رزوناتور، محفظه تلاطم‌گیر یا آرامش، لوله برگشت بخار روغن، لوله برگشت بخار بنزین، لوله بوستر، غلاف دریچه گاز، مجموعه سنسورهای دما و فشار هوا و منیفولد هوا تشکیل شده است. در یک پیشرانه تنفس طبیعی مکش هوا به سبب خلأ ناشی از پایین رفتن پیستون‌ها به وجود می‌آید بنابراین شدت این مکش به دور پیشرانه، دما و فشار هوا بستگی دارد.

واحد کنترل پیشرانه یا ECU به کمک سه سنسور دمای هوا، فشار هوا و موقعیت دریچه گاز، حجم هوای مکش شده در هر لحظه را محاسبه کرده و بر مبنای آن مدت زمان پاشش سوخت را تنظیم می‌کند. در ضمن مجموعه مکش هوا وظیفه بازیابی بخارات روغن و بنزین و تأمین خلاء مورد نیاز بوستر را نیز به عهده دارد. در فروشگاه لوازم و قطعات یدکی کرد یدک، شما می‌توانید انواع لوازم یدکی هیوندا و کیا را با تضمین کیفیت به صورت تلفنی یا آنلاین سفارش داده و در اسرع وقت در محل سکونت خود تحویل بگیرید.

قطعات یدکی اصلی با قیمت مناسب به صورت عمده و جزئی به فروش می‌رسد و امکان مشاهده لیست قیمت تمام قطعات در سایت کرد یدکبرای شما عزیزان فراهم شده است. برای کسب اطلاع و مطالعه بیشتر می‌‎توانید به مقالات بررسی مهمترین قطعات موتوری هیوندا و چطور قطعات اصلی خودرو را بشناسیم؟ مراجعه فرمایید.

وظیفه خرطومی هواکش در خودرو چیست

 

علائم خرابی در خرطومی هواکش هیوندا آوانته
علائم خرابی در خرطومی هواکش هیوندا آوانته

 

لوله هواکش ماشین و خرطومی هواکش هیوندا آوانته تأمین‌کننده‌ هوای خودرو هستند. هواکش سرد خودرو از خرطومی استفاده می‌کند تا هوا را از نقطه دور از گرمای موتوری به داخل موتور هدایت کند. خرطومی هواکش هیوندا آوانته در بهبود عملکرد موتور ماشین مؤثر است. خرطومی هواکش برای مهیا سازی هوا و تهویه لازم خودرو به کار گرفته می‌شود. خرطومی هواکش سیستم هوارسانی در موتور است و در روند طبیعی حرکت اتومبیل نقش مهمی دارد.

با وجود این محصول مشکل کمبود هوای خالص برای احتراق به طور کامل رفع شده است. بهینه‌سازی اعمال موتور دیگر وظیفه خرطومی هواکش آوانته است. در واقع علاوه بر تصفیه‌ هوای ورودی به موتور باید این امکان را فراهم کند که هوا به اندازه کافی داخل شود و باید صدای هوای ورودی به موتور را به حداقل رساند.

علائم خرابیخرطومی هواکش هیوندا آوانته

 • مصرف بالای سوخت
 • نوسان دور موتور در حالت ایستاده
 • درست گاز نخوردن خودرو
 • موتور، بدون گاز دادن روشن نمی‌شود
 • خاموش شدن ماشین با رها کردن گاز
 • تغییر شکل ظاهری قطعه
 • خروج دود سیاه از اگزوز

علل خرابی خرطومی هواکش هیوندا آوانته

 • نشت روغن به داخل خرطومی
 • گرفتگی خرطومی بر اثر کثیفی
 • اتمام طول عمر مصرفی محصول
 • شل شدن دهانه‌ خرطومی
 • شکستگی یا پوسیدگی قطعه

دلیل جمع شدن خرطومی هواکش در هیوندا چیست

روغن موتور هرگز نباید در فیلتر هوای ماشین برود، که بنا به نحوه ورود روغن به فیلتر هوا ممکن است نیاز به تعمیرات اصلی یا جزئی باشد. فیلتر هوا برای زدودن کثیفی‌ها و دیگر مواد آلاینده به جز روغن طراحی شده است. گاهی اوقات که یک خدمات مکانیکی فیلتر هوا را عوض می‌کند تشخیص می‌دهد که روغن موتور در آن ریخته شده حال یا در داخل محفظه فیلتر هوا یا در داخل فیلتر! زمانی که روغن مسیرش را برای ورود به فیلتر هوا پیدا کند نشانه مشکل داشتن موتور نیست اما نباید آن را نادیده گرفت.

قطعات داخلی خودرو به هوای تازه نیاز دارند. موتور هم برای اینکه فرایند احتراق را انجام دهد نیازمند هوای ورودی است پس در صورت نبود هوا، احتراق به درستی صورت نگرفته و خودرو درست حرکت نخواهد کرد. پس دقت کنید که اگر فیلتر هوا کثیف باشد هوای تمیز به موتور خودرو نمی‌رسد. براساس استانداردهای اعلام شده عمر مفید یک فیلتر هوا حدود 3 تا 5 هزار کیلومتر است.

پس بعد از طی کردن این مسافت باید فیلتر را عوض کنید. اما هر زمانی که حس کردید فیلتر هواکش هیوندا آوانته کثیف شده حتی اگر زمان تعویض فیلتر هم نرسیده بهتر است اقدام به تعویض کنید. زیرا گاهی به دلایل آلودگی شهرها، وجود گردوغبار و … فیلتر زودتر از موعد کثیف می‌شود.

تعویض به موقع فیلتر هوا چه مزایایی دارد

 

علائم خرابی در خرطومی هواکش هیوندا آوانته
علائم خرابی در خرطومی هواکش هیوندا آوانته

 

وقتی فیلتر هوای شما در وضعیت مناسبی نباشد موتور باید با قدرت و فشار بیشتری کار کند تا همان بازدهی سابق خودش را داشته باشد.

 • بهره وری سوخت را افزایش می‌دهد

مهمترین دلیل تعویض به موقع فیلتر هوا این است که نقش مهمی در میزان مصرف سوخت دارد. براساس برخی مطالعات مشخص شده است که با بررسی همیشگی فیلتر هوا در مقدار سوختی ثابت عملکرد خودرو تا ۱۴ برابر بهتر می‌شود.

 • انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می‌دهد
 • وقتی هوای ورودی به خودرو فرایند ناقصی داشته باشد موتور خفه کار می‌کند. یعنی فرایند سوختن به طور کامل انجام نمی‌گیرد و قدرت موتور کاهش می‌یابد. انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز هم خیلی بیشتر می‌شود.
 • افزایش طول عمر موتور

اگر هوای آلوده به خودرو وارد شود در طولانی مدت قطعات داخلی موتور فرسوده می‌شوند. آلودگی‌های وارد شده به موتور به مرور قطعاتی مانند سیلندر و پیستون را دچار فرسایش کرده و هزینه‌های تعمیر سنگین‌تری را به شما تحمیل می‌کنند.

 • به میران چشم گیری در هزینه ها صرفه جویی می‌شود

فیلتر هوا یکی در مقایسه با دیگر قطعات خودرو از ارزان‌ترین قطعات ماشین است. با تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو می‌توانید احتمال نیاز به تعمیرات اساسی را کاهش داده و هزینه‌های خود را مدیریت کنید. همچنین به طرز چشمگیری در مصرف سوخت شما اثرگذار است.

شما می‌توانید با خیال آسوده قطعه اصلی هیوندای و کیا را جایگزین قطعه معیوب کنید و از عملکرد صحیح آن اطمینان کامل داشته باشید. قطعات اصلی تحت نظارت و کنترل کیفیت این شرکت‌ها تولید شده و همچنین رعایت کلیه استانداردها و ضوابط مربوطه باعث شده تا قطعات اصلی هیوندای و کیا به طور دقیق با قطعه جایگزین منطبق باشد.