5 نشانه خرابی سفت کن دینام کیا اسپورتیج

از کار افتادن تسمه دینام یکی از رایج‌ترین خرابی‌های خودرو است. تسمه دینام با نام‌های تسمه کولر و تسمه هیدرولیک هم شناخته می‌شود. خرابی تسمه دینام معمولاً دلایلی مختلفی دارد مثل: چرب شدن یا خشک شدن زیاد، ساییدگی و پارگی. محل قرارگیری تسمه سفت کن اسپروتیج در بیرون از تسمه پروانه است. علت وجود تسمه سفت کن کیا اسپورتیج به این دلیل است که بتواند کششی را با فشار به یک نقطه از تسمه ایجاد کند.

معمولا تسمه پروانه خودرو انرژی را به قطعاتی مانند دینام و فن خنک کن رادیاتور انتقال می‌دهد. تسمه در خودرو شبیه به یک حلقه است که جنس آن انعطاف پذیری بالایی دارد و از پلاستیک مقاوم ساخته شده است. طراحی تسمه به این دلیل است که بتواند انرژی را به بخش‌ها و قطعات دیگر انتقال دهد تا بین قطعات خودرو یک اتصال مکانیکی برقرار شود. ظاهر آن مانند یک مدار بسته است که دورن قرقره، چرخ و… حرکت می‌کند.

فروشگاه کردیدک فعالیت بسیار گسترده‌ای در زمینه واردات و پخش قطعات خودروهای هیوندای و کیا دارد و با در اختیار قرار دادن اطلاعات فنی مورد نیاز مشتریان عزیز و تلاش برای ایجاد پایگاهی امن و همگام با علم روز دنیا جهت رفع مشکلات مشتریان محترم آنها را با بهترین کیفیت و قیمت همراهی می‌کند. کردیدک با کادری فنی و حرفه‌ای مشتریان عزیز را قبل از خرید قطعه مشاوره رایگان می‌دهند تا خریدی مطمئن داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات خرابی تسمه تایم و اسپورتیج تسمه تایم دارد یا زنجیر؟ را مطالعه کنید.

وظیفه تسمه سفت کن دینام

 

خرابی سفت کن دینام کیا اسپورتیج
خرابی سفت کن دینام کیا اسپورتیج

 

به غیر از هرزگردها یک تسمه سفت کن نیز در خودرو وجود دارد. تسمه سفت کن دینامیکی یک مدل پیشرفته در خودروهای جدید است. تسمه سفت کن دینامیکی یک فنر دارد و به طور مدام نیرو به تسمه وارد می‌کند. اگر شوک یا ضربه‌ای به هر کدام از اجزا وارد شود با جمع شدن فنر می‌‌تواند شوک وارده را خنثی کند و این کار باعث می‌شود تسمه پاره نشود.

اصلی‌‌ترین وظیفه تسمه سفت کن دینام این است که مانع پاره شدن تسمه در خودرو شود. تسمه سفت کن دینام اندازه سفتی تسمه در دینام را کنترل می‌کند. گاهی ممکن است فشار تسمه بیشتر از حد تعیین شده باشد مثلاً اگر پدال گاز را فشار دهیم فشار زیادی به تسمه دینام وارد می‌شود.

این کشش باعث می‌شود که به بلبرینگ، واتر پمپ و… نیز فشار وارد شود و عملکرد قطعات را دچار مشکل کند. وقتی که تسمه سفت کن کار می‌کند فنر جمع می‌شود. تسمه سفت کن تسمه را کنترل می‌کند و دوباره به حالت اولیه خود برمی‌گردد. امروزه در بیشتر خودروها و تجهیزات جانبی آن از یک تسمه دیگر نیز استفاده می‌کنند.

نحوه تعویض سفت کن دینام کیا

دلیل طراحی سفت کن تسمه دینام کیا اسپورتیج و قطعات مربوط به آن این است که کشش مشخصی را بر روی تسمه دینام ایجاد کند که این کشش عموماً به دو صورت انجام می‌شود: توسط مکانیزم فنری و یا توسط سیستم لولایی قابل تنظیم. تسمه دینام یا پروانه، تسمه‌ای نسبتاً بلند است که در جلو خودرو قرار دارد. سفت کن تسمه دینام کیا اسپورتیج نیز در بیرون تسمه پروانه قرار دارد تا بتواند ایجاد کشش را با فشار دادن به یک نقطه از تسمه ایجاد کند.

در زمان تعویض تسمه در کیا اسپورتیج باید نیروی فنر در تسمه سفت کن را مهار کنید که بهتر است این کار توسط متخصص و تعمیرکار مجرب انجام شود. برای مهار نیروی فنر در تسمه سفت کن باید از ابزار مخصوص استفاده شود، اهرم یک وسیله ‌است که یک پایه دارد و در قسمت سوراخ چهار گوش قرار داده می‌شود طرف دیگر آن در داخل هرزگرد تسمه سفت کن قرار می‌گیرد. این ابزار یک بازوی بلند دارد تا بتوانید نیروی زیاد فنر را کنترل کنید.

با وارد کردن نیروی خود به اهرم می‌توانید فنر را جمع کنید. نیرو از روی تسمه دینام برداشته و تسمه جدا می‌شود. برای نصب تسمه جدید باز هم باید به وسیله اهرم نیروی فنر را دوباره خنثی کرده و تسمه را در جای خود قرار دهید. بعد از جا انداختن تسمه اهرم را به آرامی رها کنید تا به تسمه ضربه وارد نشود. البته طراحی فنر در نسل‌های جدید تسمه سفت کن از حالت لوله‌‌ای تبدیل به حالت تخت شده است.

مزایای استفاده از تسمه سفت کن دینام اصل

 

خرابی سفت کن دینام کیا اسپورتیج
خرابی سفت کن دینام کیا اسپورتیج

 

زمانی که تسمه سفت کن را تهیه می‌کنید همه قطعات باید با هم چفت شده باشند. قطعه پلاستیک داخلی باید از جنس مرغوب باشد تا در اثر حرکت دچار ساییدگی نشود. میزان فشار فنر نیز باید در تسمه سفت کن مناسب باشد. بلبرینگ داخل هرزگرد یا غلطک نیز باید مرغوب باشد تا در اثر کارکرد زیاد دچار سایش نشود. همچنین حرارت و اصطکاک کمی را بین قطعات ایجاد کند.

هر قطعه‌ای در خودرو خراب شود علائمی دارد که با توجه به این علائم می‌توان تشخیص داد مشکل از کدام قسمت خودرو است. وقتی یک قطعه در خودرو خراب شد که قابل تعمیر نیست بهتر است از قطعات یدکی اصل و باکیفیت استفاده کرد. تسمه سفت کن خودرو وقتی به خوبی کار نکند علائمی دارد، به طور مثال زمانی که خودرو را روشن می‌کنید صدای غیر عادی مانند ساییده شدن دو جسم به هم یا صدای جیر جیر شنیده می‌شود.

این صداها از علائم خرابی تسمه سفت کن است. ممکن است اهرم تسمه سفت کن جابجا شده باشد. همچنین خراب شدن پولی‌ها در خودرو نشانه این است که تسمه سفت کن دچار مشکل شده است.  به این نکته توجه کنید که ممکن است تسمه سفت کن کار خود را به خوبی انجام دهد اما عمر مفید تسمه ‌دینام به پایان رسیده باشد که در این صورت هم باید تسمه دینام را تعویض کنید.

علائم خرابی تسمه سفت کن دینام اسپورتیج

از جمله علائم خرابی تسمه سفت کن دینام اسپورتیج می‌توان به صدای جیر جیر آن در زمان روشن شدن موتور اشاره کرد. وجود ساییدگی در این قطعه یدکی اسپورتیج از دیگر علائم خرابی آن است. این قطعه به مرور زمان شل شده و باید تعویض شود.

هر زمانی که تسمه پروانه مورد بررسی قرار ‌گیرد باید تسمه سفت کن خودرو را هم چک کنید. بهتر است در زمان تعویض تسمه پروانه حتماً سفت کن دینام اسپورتیج را هم تعویض کنید. زیرا دیگر از این بابت خیالتان راحت است و مشکلی برای این قطعه به وجود نمی‌آید. شما عزیزان می‌توانید با اطمینان این قطعه و سایر لوازم یدکی خودرو را از کردیدکخریداری کنید.