5 ویژگی اصلی میل لنگ هیوندا

5 ویژگی اصلی میل لنگ هیوندا که جزء وظایف اصلی این قطعه مهم در ماشین محسوب می‌شود، در این مبحث مورد بررسی قرار می‌گیرد. همان‌طوری‌که می‌دانیم حرکت در یک اتومبیل  نتیجه همکاری قطعات مختلف در آن است که هر یک از قطعات بزرگ یا کوچک نقشی را بر عهده دارند، نبودن هر کدام می‌تواند مانعی برای حرکت اتومبیل شود. میل لنگ یکی از این قطعات مهم است، که موجب می‌شود انرژی به‌دست آمده از موتور به نیروی برای حرکت خودرو تبدیل نماید. به‌منظور آشنایی بیشتر با این قطعه مهم در خودرو هیوندا و شناخت وظایف و ویژگی‌های آن بهتر است تا انتها با ما همراه باشید. فروشگاه کرد یدک با داشتن سابقه‌ای طولانی در توزیع  قطعات هیوندا، دارای نامی آشنا در میان مشتریان فراوان خود می‌باشد. این فروشگاه همواره توانسته است در زمینه عرضه محصولات خود با بهترین کیفیت و داشتن استاندارد بالا، سابقه‌ای درخشان را برای خود کسب کند و اعتماد مشتریان خود را جلب نماید.

میل لنگ چیست؟

میل لنگ قطعه‌ای مهم در ماشین است که حرکت پیستون‌ها را تبدیل به یک حرکت دورانی کرده و آن را به گیربکس منتقل می‌کند. پیستون‌ها در درون سیلندرها دارای یک حرکت خطی می‌باشند، میل لنگ با توجه به ساختار خاصی که دارد با اتصال به پیستون موجب ایجاد یک حرکت دورانی می‌گردد. هندل بست زانویی دسته محور، به‌ دو دسته خطی و خورجینی با توجه به نوع پیشرانه خودرو تقسیم می‌شوند. در نوع پیشرانه خطی به‌میزان لنگ‌های میل لنگ سیلندر وجود دارد، ولی در موتورهای خورجینی تعداد سیلندرها دو برابر مقدار لنگ‌ها می‌باشد. همچنین شاتون از طریق یاتاقان‌ها به‌راحتی حول محور میل لنگ به‌چرخش در می‌آیند. می‌توان گفت وظیفه اصلی حرکت اتومبیل برعهده میل لنگ می‌باشد، اگر هندل بست زانویی دسته محور درست کار کند اتومبیل هم راحت و روان حرکت خواهد کرد. اگر به‌دنبال میل لنگ هیوندای اصل و مرغوب هستید خرید از فروشگاه معتبر کرد یدک را از دست ندهید.

ساختار میل لنگ‌ها

 

5 ویژگی اصلی میل لنگ هیوندا
5 ویژگی اصلی میل لنگ هیوندا

تقریباً بیشتر میل لنگ‌ها از جنس فولاد می‌باشند که، با روش فورج و با ترکیب کربن متوسط یا آلیاژ فولاد همراه با کروم تولید می‌شود. فلزوانادیوم به‌کاررفته در میل لنگ به‌منظور خنک‌شدن سریع در برابر هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از فولادهای ارزان قیمت‌تر در میل لنگ خودروهای مدل پایین استفاده می‌شود. بنابراین بیشتر میل لنگ‌ها از جنس کربن و فولاد متوسط و یا آلیاژ در ترکیب با فلزات نیکل و کروم به روش آهنگری تولید می‌شود. تعداد محدودی از موتورهای چند سیلندره که با دورهای بالا فعالیت می‌کنند، با استفاده از روش ریخته‌گری میل لنگ آن‌ها ساخته می‌شود که در آن مقدار زیادی از مس و کربن استفاده می‌شود. فروشگاه کردیدک افتخار دارد که بهترین میل لنگ هیوندا، را با کیفیتی عالی در اختیار مشتریان محترم قراردهد.

 اجزای تشکیل دهنده میل لنگ

هندل بست زانویی دسته محور دارای اجزاء و محورهای اصلی می‌باشد که می‌توان آن‌ها را طبق تعداد لنگ‌هایشان و نیز محورهای اصلی و.. طبقه‌بندی نمود. اصولا برای میل لنگ‌ها طبقه‌بندی خاصی وجود ندارد و تفاوت این قطعات به هدف ساخت آن‌ها و چگونگی استفاده از آن باز می‌گردد. اندازه میل لنگ، تعداد لنگ‌ها، میزان محورهای اصلی و نحوه قرار گرفتن لنگ‌ها برروی میل لنگ، همه این‌ها به اندازه و نوع دور موتور مورد نظر بستگی خواهند داشت. کرد یدک ارئه دهنده بهترین قطعات میل لنگ کیاموتور در سطح کشور می‌باشد که محصولات خود را با استانداردی بالا در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

در یک تقسیم‌بندی کلی هندل بست زانویی دسته محور را  بر اساس ساختارمی‌توان به سه دسته تقسیم نمود:

 • لنگ‌ها و یا محورهای اصلی لنگ
 • وزنه‌های تعادل
 • بازوهای لنگ

لنگ‌ها یا محورهای اصلی لنگ:  قسمت‌های از میل لنگ هستند که برروی خط اصلی میل لنگ قرار گرفته و به آن متصل هستند. محورهای اصلی نیز محورهایی از میل لنگ بوده که هم مرکز با خط محوری اصلی میل لنگ می‌باشند. این محورهای ثابت از دو نیمه یاتاقان‌ها تشکیل شده‌اند که در محفظه میل لنگ درون یا تاقان‌های ثابت قرار گرفته‌اند و با اتکاء به آن‌ها به چرخش در می‌آیند. معمولا تعداد محورهای اصلی میل لنگ در موتورهای مختلف حتی با تعداد سیلندرهای برابر متفاوت است.

بازوهای لنگ:  قسمتی از میل لنگ محسوب می‌شود که وظیفه آن اتصال قسمت‌های از میل لنگ به لنگ‌ها می‌باشد.

وزنه‌های تعادل:  وزنه‌های تعادل به‌همراه بازوهای لنگ به‌صورت یکپارچه و پی در پی خواهند آمد.

ویژگی اصلی میل لنگ‌ها

 • میل لنگ در وسایل نقلیه‌ای که دارای گیربکس اتوماتیک هستند در جایی از چرخ‌دنده که به مبدل‎‌گشتاور آن متصل است استفاده می‌شود.
 • هندل بست زانویی دسته محور در بلوک یاتاقان‌های ساده که به‌وسیله یک فیلم نازک از روغن تحت فشار قرار می‌گیرد چرخیده می‌شود و میله‌ها به همان روش در مجله‌های پرتاب گرادیان پشتیبانی می‌شوند.
 • اکثر هندل بست زانویی دسته محور وزنه‎‌هایی را دارند که خنثی کننده جرم پیستون و میله هستند و تعادل موتور را حفظ می‌نمایند.
 • در انتهای عقب میل لنگ یک چرخ‌لنگر متصل شده است که به‌وسیله آن جریان برق را صاف نموده و یک سطح نصب را برای مونتاژ کلاژ ارائه می‌نماید.
 • وظیفه هندل بست زانویی دسته محور ایجاد تعادل میان حرکات مقابله‌ای و حرکات چرخشی است. به‌طور خلاصه با درست کارکردن میل لنگ، خودرو درست و روان حرکت خواهد کرد.

دلایل خرابی میل لنگ‌ها

اصلی‌ترین دلیل خرابی میل لنگ‌ها ایراد در سیستم روغن‌کاری موتور و نرسیدن روغن به آن می‌باشد. اگر با خرابی میل لنگ هیوندا مواجه شدید می‌تواند بهترین میل لنگ هیوندای را از فروشگاه معروف کرد یدک تهیه کنید.

علائم و نشانه‌های خرابی میل لنگ

 

5 ویژگی اصلی میل لنگ هیوندا
5 ویژگی اصلی میل لنگ هیوندا
 • روشن نشدن موتور و یا قفل شدن آن که در این حالت به‌هیچ‌ عنوان روشن نمی شود.
 • یاتاقان زدن که همان شنیدن صدای تق تق شدید از موتور به‌هنگام گاز دادن است.

علائمی که نشان دهنده لزوم تعویض میل لنگ می‌باشد

درصورتی‌که هندل بست زانویی دسته محور دارای هر کدام از علامت‌های زیر باشد، باید خیلی سریع نسبت به تعویض آن اقدام نمود. فروشگاه کرد یدک استانداردترین و مرغوب‌ترین میل لنگ کیا را می‌تواند در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

 • از بین رفتن قوس کناری لنگ‌ها
 • بریدگی یا شکستن میل لنگ
 • سوختن لنگ‌های متحرک و ثابت
 • تاپ یا خمیدگی بیش از حد
 • وجود ترک‌های عرضی برروی انگشتی‌ها یا نقاط اتکاء

بررسی نکاتی برای افزایش طول عمر میل لنگ خودرو

اگر دمای میل لنگ‌ها زیادی بالا برود ممکن است که خمیده شوند. بنابراین دمای آب رادیاتور همیشه باید پایین‌تر از حد مشخصی باشد. زمانیکه خودرو جوش‌بیاورد، نباید آن را خاموش نمود سعی کنید با ریختن آب بر روی رادیاتور دمای آن را کاهش داده و سپس با باز نمودن در رادیاتور میزان سطح آب داخل آن را چک نمایید. توجه داشته باشید که آب برروی سطح  موتور و مینی‌فولد ریخته نشود.

با توجه به اینکه میل لنگ جزء قطعات اصلی در به‌حرکت درآوردن خودرو به‌حساب می‌آید، باید در هنگام خرید آن وسواس و دقت زیادی داشت، تا بتوان قطعه استاندارد و باکیفیت را تهیه نمود. سعی کنید خرید هندل بست زانویی دسته محور را  از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید. کردیدک با داشتن سابقه‌ای طولانی در زمینه تولید قطعات هیوندا همواره توانسته در زمینه جلب رضایت مشتریان خود بسیار موفق عمل نماید. فروشگاه کرد یدک امکان خرید این محصولات را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت را برای شما عزیزان فراهم نموده است. محصولات کردیدیک همواره جز ء استانداردترین قطعات هیوندا و کیا هستند، پس این فرصت استثنای را از دست ندهید.

 یشتر بخوانید:

شمع موتور هیوندا

لوازم یدکی هیوندا

نگهداری از خودرو در تابستان