تعمیر یاتاقان ثابت و متحرک میل لنگ هیوندا

در این مبحث به آموزش تعمیر یاتاقان ثابت و متحرک میل لنگ هیوندا می‌پردازیم. در مکانیزم‌های چرخشی، یاتاقان از قسمت‌های بسیار مهم به حساب می‌آید. یاتاقان باعث کاهش یا حتی حذف اصطکاک بین فلزات می‌شود. فیلم روغن بین دو سطح ایجاد می‌شود، اگر این لایه روغن از بین برود فلز با فلز به طور مستقیم تماس پیدا می‌کند که اصطکاک و تولید حرارت شدید را در پی دارد. این افزایش حرارت باعث آسیب رساندن به قسمت‌های مختلف موتور به خصوص قسمت‌های متحرک موتور می‌شود. یاتاقان با این افزایش حرارت می‌سوزد و دیگر قادر به کاستن از اصطکاک بین شاتون و میل‌لنگ نیست.

نحوه تعمیر خرابی یاتاقان هیوندا

 

تعمیر یاتاقان ثابت و متحرک میل لنگ هیوندا
تعمیر یاتاقان ثابت و متحرک میل لنگ هیوندا

برای کاهش اصطکاک بین دو قطعه که با هم به صورت چرخشی درگیر هستند، از یاتاقان استفاده می‌کنند. این قطعه به شکل دایره است که داخل آن ساچمه‌های فلزی قرار دارد، که به کمک روغن یا گریس، روان شده و با کمترین اصطکاک چرخش را انجام می‌دهد. یکی از یاتاقان‌های مهم در هیوندا در موتور آن است؛ که بین شاتون و میل لنگ قرار دارد. یاتاقان باعث می‌شود که شاتون و میل لنگ تماس مستقیم با هم نداشته و اصطکاک آن‌ها، کم‌تر شود. در هیوندا یاتاقان‌ها و روغن موتور از اصطکاک بین قطعات موتور کم می‌کنند و مانع خوردگی آن‌ها به واسطه تماس مستقیم، می‌شوند. یاتاقان‌ها هم مانع اصطکاک میان میل لنگ و سیلندر می‌شوند، هم از ایجاد اصطکاک زیاد بین میل لنگ و شاتون جلوگیری می‌کنند.

دقت داشته باشید که اگر دمای یاتاقان‌ها بیشتر از حد ظرفیت آن‌ها شود و از فرم اولیه خود خارج شوند، دیگر نمی‌توانند وظیفه‌ خود را به درستی انجام دهند و در این مواقع است که از اصطلاح یاتاقان زدن استفاده می‌شود. شما به عنوان صاحب خودروی هیوندا باید نسبت به دلایل و علائم یاتاقان زدن آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید از آسیب رسیدن به خودروی خود جلوگیری کنید. عدم آگاهی در این خصوص و ادامه دادن به رانندگی باعث وارد شدن فشار به موتور شده و می‌تواند باعث سوختن موتور شود و هزینه‌های  گزافی را به شما تحمیل کند. برای خرید لوازم یدکی هیوندا با کارشناسان کردیدک  تماس بگیرید تا شما را در خرید محصول مورد نظرتان راهنمایی کنند.

علائم خرابی یاتاقان  هیوندا

معمولاً وقتی یاتاقان‌ها ضخامت خود را از دست بدهند صدایی شبیه خِر خِر ایجاد می‌کنند، که در واقع صدای همان برخورد است. در موتور هیوندا وقتی یاتاقان‌های سیلندرهای وسطی 2 و 3 ضخامت خود را از دست بدهند، فشار روغن از بین این یاتاقان‌ها خارج شده و منجر به بروز مشکلاتی مثل رد شدن فلزهای خیلی ریزی از فیلتر روغن شده و مثل روغن سمباده عمل می‌کنند و به همه قسمت‌های موتور راه پیدا می‌کنند. به همین دلیل وقتی پایتان را از دور 3.5 از روی گاز بر می‌دارید فیلم روغن خوب روی سطح یاتاقان شکل نمی‌گیرد و صدای برخورد میلنگ با سطح بالایی یاتاقان‌ها را می‌شنوید. پس دقت داشته باشید که شنیدن این صدا اصلاً معمولی نیست و با تعویض روغن به تنهایی مشکل حل نمی‌شود.

برای جلوگیری از بروز مشکل بزرگ‌تر باید سریعاً به متخصص مراجعه کرده و کارتل رو باز کنید. اگر صدایی که می‌شنوید خیلی بلند نباشد. ممکن است فقط با تعویض یاتاقان‌های متحرک هیوندا مشکل برطرف شود. ولی بهتر است که ست کامل را عوض کنید هم متحرک و هم ثابت که از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید. اما اگر میل لنگ خط برداشته باشد باید به تراش کاری نیاز دارد؛ پس باید گیربکس هم از موتور باز شود که نیاز به کار بیشتری دارد و زمان‌بر است. سؤالات تخصصی خود را در مورد لوازم یدکی هیوندا از متخصصین کردیدک بپرسید تا با حوصله و دقت شما را راهنمایی کنند. برای تهیه انواع لوازم یدکی هیوندا می‌توانید به صورت تلفنی یا از طریق سایت ثبت سفارش کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در منزل محصول را تحویل بگیرید.

تعمیر یاتاقان زدن هیوندا آزرا

 

تعمیر یاتاقان ثابت و متحرک میل لنگ هیوندا
تعمیر یاتاقان ثابت و متحرک میل لنگ هیوندا
  • به روشن ماندن و چشمک زدن چراغ روغن یکی از علائم یاتاقان زدن هیوندا آزرا است.
  • ایجاد صدای یاتاقان به صورت برخورد دو فلز به هم، در دور موتور بالای 1000 rpm هم از نشانه‌های دیگر است.
  • شنیدن صدای تق تق هنگام شتاب گرفتن موتور
  • قفل شدن موتور در اثر اصطکاک زیاد که در این حالت موتور به هیچ عنوان روشن نمی‌شود.

اگر این علائم را مشاهده کردید نشانه یاتاقان زدن موتور هیوندا آزراست و باید فوری موتور را خاموش کنید. چون فعالیت موتور در این حالت باعث کج شدن میل‌لنگ هم می‌شود. کف کارتل روغن را بررسی کنید ببینید براده وجود دارد یا خیر؟ برای جلوگیری از بروز آسیب باید تعویض روغن به‌ موقع انجام شود و حتماً استفاده از روغن‌های مرغوب و با کیفیت استفاده کرد. حتی بهتر است زودتر از موعد نسبت به تعویض روغن اقدام کنید. پرداخت مبلغ کمی بیشتر برای روغن مرغوب بهتر از تحمل هزینه‌های گزاف تعمیرات است.

پرداخت هزینه برای نگهداری خودرو بسیار بهتر از پولی است که برای تعمیرات آن باید هزینه کنید. روغنی که عمر مفید آن تمام شده، قادر به روغن‌کاری نیست. استفاده از روغن ارزانی و بی کیفیت ممکن است افزودنی‌های لازم را برای انجام فعالیت درست نداشته باشد. فیلترهای ارزان موجود در بازار احتمالاً منفذهای درشت‌تری دارند بنابراین روغن را خوب تمیز نمی‌کند. همگی این عوامل باعث تحمیل هزینه تعمیرات است که عمر خودروی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

خرید لوازم یدکی هیوندا

هزینه پرداختی بابت تعمیر یاتاقان بستگی به میزان آسیب آن دارد. اگر هر هر صدای غیر عادی از موتور هیوندا به گوشتان خورد به سرعت بررسی کنید و علت را بیابید. اتومبیل خود را دست هر تعمیرکاری نسپارید و فقط به تعمیرگاه تخصصی هیوندای مراجعه کنید. این اقدامات باعث جلوگیری از آسیب بیشتر به خودروی شما می‌شود. به یاد داشته باشید که برطرف کردن مشکل با اقدام به موقع می‌تواند مانع از آسیب جدی در بخش‌های دیگر شود. اگر پیستون، میلنگ و شاتون‌ها دچار آسیب شوند، هزینه‌ها بسته به نوع قطعه و درجه آسیب آن بیشتر می‌شود. وجود هر نوع خراشیدگی یا ساییدگی در یاتاقان‌ها نشان‌دهنده این است که سریعاً یاتاقان باید تعویض شود.

بعد از پیمودن مسافتی بالای 100 هزار کیلومتر وقتی برای تعمیر موتور را باز می‌کنید بهتر است، یاتاقان‌ها را نیز عوض کنید. وقتی دمای موتور بالا می‌رود دلایلی مختلفی دارد از جمله: کمبود آب، روغن و یا بالارفتن بیش از حد مجاز دور موتور دمای موتور، به قسمت‌های متحرک آسیب  و بخش‌های دیگر خودرو آسیب زیادی وارد می‌شود که به این حالت اصطلاحاً گیرپاژ یا سوختن موتور گفته می‌شود. یاتاقان‌ها هم وقتی در اثر سوختن دیگر نتوانند از اصطکاک بین شاتون و میل لنگ بکاهند همین عنوان صدق می‌کند. لوازم یدکی هیوندا را تنها با یک تماس تهیه کنید. کردیدک محصولات اصلی را با تضمین کیفیت و قیمت به شما عزیزان ارائه می‌دهد با پشتیبانی پس از خرید تا در صورت هرگونه مشکل و نقصص در بسته بندی یا کیفیت محصول آن را مرجوع کرده و تعویض کنید. کردیدک شما را در جاده‌ها همراهی می‌کند.مقالات مرتبط:

لوازم یدکی هیوندا

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم الکترونیکی هیوندا

لوازم یدکی هیوندا سانتافه

لیست لوازم یدکی هیوندا

لوازم یدکی هیوندا در تهران

فروشگاه پخش لوازم یدکی هیوندا سانتافه ix45

فروشگاه پخش لوازم یدکی هیوندا سوناتا yf

آموزش تعویض روغن هیوندا توسان